Satış Sözleşmesi

      Tüm kullanıcılar üyelik işlemlerini gerçekleştirdikleri anda şatış sözleşmesini okuduklarını ve onayladıklarını kabul etmiş sayılırlar. Satış Sözleşmesi VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ (www.vondawear.com) ile Müşteri arasındaki Sanal Ortamda  Satış Sözleşmesidir.

     Madde - 1  Is bu sözleşmenin konusu, satıcının, alıcıya satısını yaptığı, aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün satısı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanunun; Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin kapsamaktadır. 

     Madde - 2   SATICI BILGILERI www.vondawear.com  VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ (www.vondawear.com) +90 (533) 0498252 [email protected]  Sururi Mah. Tarakcı Caferağa Sok. Çeşmeli bahçe Pasajı No.15-2 Fatih / İstanbul / TÜRKİYE

     Madde - 3   ALICI BILGILERI  Tüm üyeler: www.vondawear.com  VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ Firmasının e-ticaret mağazası  www.vondawear.com ' a üye olup alışveriş yapan tüm alıcılar. (Bundan sonra alıcı veya müşteri olarak anılacaktır).

    Madde - 4   SÖZLESME KONUSU VE ÜRÜN BILGILERI:  Mal/Ürün veya Hizmetin; Türü, Miktarı, Marka/Modeli, Rengi, Adedi, Satış Bedeli ve Ödeme Sekli, sitede belirtildiği gibi olup, bu vaatler alıcıya bildirilmeden değişiklik gösterebilmektedir.

   Madde - 5   GENEL HÜKÜMLER 

5.1 - ALICI, Madde 4te belirtilen sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme sekli ile teslimata ilişkin tüm ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.    

5.2 - Sözleşme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi asmamak koşulu ile her bir ürün için alicinin yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak ön bilgiler içinde açıklanan süre içinde alici veya gösterdiği adresteki kişi veya kuruluşa teslim edilir. 

5.3 - Sözleşme konusu ürün, alıcıdan başka bir kişi veya kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi veya kurulusun teslimatı kabul etmemesinden dolayı SATICI sorumlu tutulamaz. 

5.4 " SATICI , sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile birlikte teslim edilmesinden sorumludur. 

5.5 - Sözleşme konusu ürünün teslimatı için is bu sözleşmenin elektronik ortamda onaylanmış olması ve satış bedelinin alicinin tercih ettiği ödeme sekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir. 

5.6 - Ürünün tesliminden sonra alıcıya ait kredi kartının alicinin kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksiz veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kurulusun ürün bedelini SATICI ya ödememesi halinde, ALICI kendisi veya satış sözleşmesinde belirttiği kişi veya kuruma teslim edilmiş olan ürünü 3 işgünü içinde SATICI ya göndermek zorundadır. Böyle bir durumda nakliye giderleri alıcıya aittir. 

 5.7 - SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu alıcıya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde alici siparişinin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini, ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. Alicinin siparişi iptal etmesi halinde, SATICI 7 gün içinde alıcıya ait kredi kartı fişinin iptali ve ilgili tutarın alicinin hesabına iade edilmesi konusunda ilgili banka nezdinde girişimde bulunur ve yapılan işlem elektronik posta aracılığı ile ALICIYA bildirilir. Böyle bir durumda ilgili bankadan kaynaklanan gecikmelerden dolayı SATICI sorumlu tutulamaz. 

5.8 - ALICI ve/veya ALICININ teslimat yapılması istediği kişi ve/veya kurumlara teslim edilmiş olan ürünlerin arizalı veya bozuk olması durumunda, garanti şartları içinde gerekli onarım veya değiştirme işleminin yapılması için ilgili ürün veya ürünler SATICIYA, ALICI tarafının teslim aldığı tarihten başlayarak 7 gün içinde gönderilir ve nakliye giderleri ALICI tarafından karşılanır. Böyle bir durumda 7 günlük sürenin dolması halinde, ALICI teslim almış olduğu ürünü ilgili servisine götürmek zorundadır.   

5.9- Is bu sözleşme, alici tarafından elektronik olarak onaylandıktan(üyelik gerçeklestirikdikten sonra)  Sururi Mah. Tarakcı Caferağa Sok. Çeşmeli Bahçe Pasajı No.15-2 Fatih / İstanbul / TÜRKİYE adresine ulaştırıldıktan sonra geçerlilik kazanır. 

    Madde - 6  CAYMA HAKKI:  Alici, sözleşme konusu ürürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren yedi (7) gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkinin kullanılabilmesi için bu süre içinde SATICIYA faks veya elektronik posta ile bildirimde bulunulması ve ürünün 7. madde hükümleri çerçevesinde kullanılmamış ve ambalajının zarar görmemiş olması şarttır. Bu hakkin kullanılması halinde, 3. kişiye veya Alıcıya teslim edilen ürünün SATICIYA gönderildiğine dair kargo teslim tutanağı örneği ile satış faturası aslinin iadesi zorunludur. Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedelinin ALICININ kredi kartı hesabına iade edilmesi için SATICI ilgili banka nezdinde girişimde bulunur. Ürün bedelinin iadesinde banka tarafındaki aksaklıklardan dolayı SATICI sorumlu tutulamaz. Satış faturasının aslinin gönderilmemesi durumunda katma değer vergisi ve varsa diğer yasal yükümlülükler iade edilmez. Cayma hakki nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli ALICIYA aittir. Ayrıca, niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakki kullanılamaz. Her türlü yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler, Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b) ve Hür türlü kozmetik ürünlerinde cayma hakkinin kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır. Madde - 7   YETKİLİ MAHKEME:  Is bu sözleşmenin uygulanmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile ALICININ veya SATICININ yerleşim yerindeki TÜKETICI MAHKEMELERI yetkilidir. Siparişin elektronik ortamda onaylanması durumunda, ALICI is bu sözleşmenin tüm hükümlerini kabul etmiş sayılır

Teslimat Koşulları

      TESLİMAT KOŞULLARI

     Madde 1: Siparişleriniz, Kredi Kartlı ve Havaleli ödeme işlemleri banka onayı alındıktan sonra, Kapıda ödemeli siparişler telefon ile adres teyidi onayından sonra 24 saat  (Pazartesi-Cuma) içerisinde kargoya teslim edilir. Teslimat adresinin www.vondawear.com  Sururi mah. Tarakcı caferağa sok. çeşmeli bahçe pasajı no.15-2 Fatih / İstanbul / TÜRKİYE)' a uzaklığına göre de kargo şirketi 1-3 gün içerisinde siparişinizi size ulaştıracaktır.

 

     Madde 2: Özel üretim ürünlerin teslim süreleri imalat zamanına göre farklılık göstermektedir. Bu tür ürünlerin teslimat bilgileri ve süreleri ürün sayfalarında belirtilmiştir.

 

     Madde 3: Tarafımızdan kaynaklanan bir aksilik olması halinde ise size üyelik bilgilerinizden yola çıkılarak haber verilecektir. Bu yüzden üyelik bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olması önemlidir. Bayram ve tatil günlerinde teslimat yapılmamaktadır.

 

    Madde 4: Seçtiğiniz ürünlerin tamamı anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri tarafından "VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ.TİCARET LTD. ŞTİ. " garantisi ile size teslim edilecektir.

 

    Madde 5: Satın aldığınız ürünler bir teyit e-posta'sı ile tarafınıza bildirilecektir. Seçtiğiniz ürünlerden herhangi birinin stokta mevcut olmaması durumunda konu ile ilgili bir e-posta size yollanacak ve ürünün ilk stoklara gireceği tarih tarafınıza bildirilecektir.

 

    Madde 6: www.vondawear.com  online alışveriş sitesidir. Aynı anda birden çok kullanıcıya alışveriş yapma imkanı tanır. Enderde olsa tüketicinin aynı ürünü alması söz konusudur ve ürün stoklarda tükenmektedir bu durumda;

 

    Madde 7: Ödemesini internet üzerinden yaptınız ürün eğer stoklarımızda kalmamış ise en az 4 (Dört) en fazla 15 (Onbeş) gün bekleme süresi vardır. Ürün bu tarihleri arasında tüketiciye verilemez ise yaptığı ödeme kendisine iade edilir.

 

 

Teslimat ve Gizlilik Politikamız Hakkında;

 

1.Vermiş olduğunuz siparişleriniz 24 saat içersinde kargoya verilir ve 2-3 gün içerisinde gizli ve hızlı kargo gönderimi ile size teslim edilecektir.

2. Vermiş olduğunuz sipariş paketleri dikkat çekmemesi adına kargo şirketi poşeti ile gönderilmektedir,

3. Faturanızda İç Giyim ve Fantezi Giyim gibi ibareler kesinlikle yer almaz, almış olduğunuz ürünler sadece "GİYİM" olarak belirtilmektedir.

4. Yapacağınız kredi kartı alışverişlerinizde İç Giyim ve Fantezi Giyim Firması gibi ibareler kesinlikle yer almaz, ekstrenizde sadece "İPARA ÖDEME İŞLEMLERİ" yazar.

5. Sitemizden yapacağınız kapıda ödeme veya kredi kartı alışverişlerinde rahat teslimat adına size en yakın kargo şubesinden ürünlerinizi teslim alabilirsiniz.

Üyelik Sözleşmesi

           KULLANICI SÖZLEŞMESİ

 

     Bu internet sitesine veya mobil uygulamaya girmeniz halinde bu internet sitesinde ya da mobil uygulamadaki herhangi bir bilgiyi kullanmanız aşağıdaki koşulları kabul ettiğiniz anlamına gelir.

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zarardan www.vondawear.com SATIM (“VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.”) sorumlu değildir. Vonda Testil İç ve dış ticaret ltd. şti., sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ihmal veya diğer sebepler neticesinde; işlemin kesintiye uğraması, hata, ihmal, kesinti hususunda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

 

     www.vondawear.com  işbu site ve site uzantısında ya da mobil uygulamada mevcut her tür hizmet, ürün, kullanma koşulları ile sitede ya da mobil uygulamada sunulan bilgileri önceden bir ihtara gerek olmaksızın değiştirme, yeniden organize etme, yayını durdurma hakkını saklı tutar. Değişiklikler sitede ya da mobil uygulamada yayım anında yürürlüğe girer. Sitenin ya da mobil uygulamanın kullanımı ya da siteye ve mobil uygulamaya giriş ile bu değişiklikler de kabul edilmiş sayılır. Bu koşullar link verilen diğer web sayfaları için de geçerlidir.

 

    www.vondawear.com 'nin, kullanıcı tarafından siteye ya da mobil uygulamaya kayıt formunda belirtilen veya daha sonra kendisi tarafından güncellenen adresi, e-posta adresi, sabit ve mobil telefon hatları ve diğer iletişim bilgileri üzerinden mektup, e-posta, SMS, telefon görüşmesi ve diğer yollarla kullanıcıya iletişim, pazarlama, bildirim ve diğer amaçlarla kullanıcıya ulaşma hakkı bulunmaktadır. Kullanıcı işbu sözleşmeyi kabul etmekle aksine bir yazılı bildirimi olmadığı müddetçe VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.'nin kendisine yönelik yukarıda belirtilen iletişim faaliyetlerinde bulunabileceğini kabul ve beyan etmektedir.

 

    www.vondawear.com , sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ihmal veya diğer sebepler neticesinde; işlemin kesintiye uğraması, hata, ihmal, kesinti, silinme, kayıp, işlemin veya iletişimin gecikmesi, bilgisayar virüsü, telekomünikasyon hatlarında meydana gelen arızalar, iletişim hatası, hırsızlık, imha veya izinsiz olarak kayıtlara girilmesi, değiştirilmesi veya kullanılması hususunda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bu internet sitesi VONDA TEKSTİL ’nin kontrolü altında olmayan başka internet sitelerine bağlantı veya referans içerebilir. VONDA TEKSTİL , bu sitelerin içerikleri veya içerdikleri diğer bağlantılardan sorumlu değildir.

 

    www.vondawear.com  bu internet sitesi ve mobil uygulamanın genel görünüm ve dizaynı ile internet sitesinde ile mobil uygulamadaki tüm bilgi, resim, VONDA TEKSİL markası ve diğer markalar, www.vondawear.com alan adı, logo, ikon, demonstratif, yazılı, elektronik, grafik veya makinede okunabilir şekilde sunulan teknik veriler, bilgisayar yazılımları, uygulanan satış sistemi, iş metodu ve iş modeli de dahil tüm materyallerin (“Materyaller”) ve bunlara ilişkin fikri ve sınai mülkiyet haklarının sahibi veya lisans sahibidir ve yasal koruma altındadır. Internet sitesinde veya mobil uygulamada bulunan hiçbir Materyal; önceden izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden, kod ve yazılım da dahil olmak üzere, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, başka bir lisana çevrilemez, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez, sunulamaz ya da dağıtılamaz. Internet sitesinin veya mobil uygulamanın bütünü veya bir kısmı başka bir internet sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. Aksine hareketler hukuki ve cezai sorumluluğu gerektirir. VONDA TEKSTİL’ nın burada açıkça belirtilmeyen diğer tüm hakları saklıdır.

 

    www.vondawear.com , dilediği zaman bu yasal uyarı sayfasının içeriğini güncelleme yetkisini saklı tutmaktadır ve kullanıcılarına siteye veya mobil uygulamaya her girişte yasal uyarı sayfasını ziyaret etmelerini tavsiye etmektedir.

 

Satış Sözleşmesi

Satış Sözleşmesi

Tüm kullanıcılar üyelik işlemlerini gerçekleştirdikleri anda şatış sözleşmesini okuduklarını ve onayladıklarını kabul etmiş sayılırlar. Satış Sözleşmesi VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ. (www.vondawear.com) ile Müşteri arasındaki Sanal Ortamda  Satış Sözleşmesidir.

      Madde - 1  Is bu sözleşmenin konusu, satıcının, alıcıya satısını yaptığı, aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün satısı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanunun; Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin kapsamaktadır. 

     Madde - 2   SATICI BILGILERI VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ. ( www.vondawear.com ) +90 5330498252 [email protected] Sururi mah. Tarakcı caferağa sok.çeşmelibahce pasajı no.15-2 Fatih / İstanbul / TÜRKİYE

     Madde - 3   ALICI BILGILERI  Tüm üyeler: VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.Firmasının e-ticaret mağazası  www.vondawear.com ' a üye olup alışveriş yapan tüm alıcılar. (Bundan sonra alıcı veya müşteri olarak anılacaktır).

     Madde - 4   SÖZLESME KONUSU VE ÜRÜN BILGILERI:  Mal/Ürün veya Hizmetin; Türü, Miktarı, Marka/Modeli, Rengi, Adedi, Satış Bedeli ve Ödeme Sekli, sitede belirtildiği gibi olup, bu vaatler alıcıya bildirilmeden değişiklik gösterebilmektedir.

    Madde - 5   GENEL HÜKÜMLER 

5.1 - ALICI, Madde 4te belirtilen sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme sekli ile teslimata ilişkin tüm ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.    

5.2 - Sözleşme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi asmamak koşulu ile her bir ürün için alicinin yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak ön bilgiler içinde açıklanan süre içinde alici veya gösterdiği adresteki kişi veya kuruluşa teslim edilir. 

5.3 - Sözleşme konusu ürün, alıcıdan başka bir kişi veya kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi veya kurulusun teslimatı kabul etmemesinden dolayı SATICI sorumlu tutulamaz. 

5.4 " SATICI , sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile birlikte teslim edilmesinden sorumludur. 

5.5 - Sözleşme konusu ürünün teslimatı için is bu sözleşmenin elektronik ortamda onaylanmış olması ve satış bedelinin alicinin tercih ettiği ödeme sekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir. 

5.6 - Ürünün tesliminden sonra alıcıya ait kredi kartının alicinin kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksiz veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kurulusun ürün bedelini SATICI ya ödememesi halinde, ALICI kendisi veya satış sözleşmesinde belirttiği kişi veya kuruma teslim edilmiş olan ürünü 3 işgünü içinde SATICI ya göndermek zorundadır. Böyle bir durumda nakliye giderleri alıcıya aittir. 

 5.7 - SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu alıcıya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde alici siparişinin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini, ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. Alicinin siparişi iptal etmesi halinde, SATICI 7 gün içinde alıcıya ait kredi kartı fişinin iptali ve ilgili tutarın alicinin hesabına iade edilmesi konusunda ilgili banka nezdinde girişimde bulunur ve yapılan işlem elektronik posta aracılığı ile ALICIYA bildirilir. Böyle bir durumda ilgili bankadan kaynaklanan gecikmelerden dolayı SATICI sorumlu tutulamaz. 

5.8 - ALICI ve/veya ALICININ teslimat yapılması istediği kişi ve/veya kurumlara teslim edilmiş olan ürünlerin arizalı veya bozuk olması durumunda, garanti şartları içinde gerekli onarım veya değiştirme işleminin yapılması için ilgili ürün veya ürünler SATICIYA, ALICI tarafının teslim aldığı tarihten başlayarak 7 gün içinde gönderilir ve nakliye giderleri ALICI tarafından karşılanır. Böyle bir durumda 7 günlük sürenin dolması halinde, ALICI teslim almış olduğu ürünü ilgili servisine götürmek zorundadır.   

5.9- Is bu sözleşme, alici tarafından elektronik olarak onaylandıktan(üyelik gerçeklestirikdikten sonra)  Sururi Mah. Tarakcı caferağa sok. çeşmeli bahçe pasajı no.15-2  Fatih  / İstanbul / TÜRKİYE adresine ulaştırıldıktan sonra geçerlilik kazanır. 

       Madde - 6  CAYMA HAKKI:  Alici, sözleşme konusu ürürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren yedi (7) gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkinin kullanılabilmesi için bu süre içinde SATICIYA faks veya elektronik posta ile bildirimde bulunulması ve ürünün 7. madde hükümleri çerçevesinde kullanılmamış ve ambalajının zarar görmemiş olması şarttır. Bu hakkin kullanılması halinde, 3. kişiye veya Alıcıya teslim edilen ürünün SATICIYA gönderildiğine dair kargo teslim tutanağı örneği ile satış faturası aslinin iadesi zorunludur. Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedelinin ALICININ kredi kartı hesabına iade edilmesi için SATICI ilgili banka nezdinde girişimde bulunur. Ürün bedelinin iadesinde banka tarafındaki aksaklıklardan dolayı SATICI sorumlu tutulamaz. Satış faturasının aslinin gönderilmemesi durumunda katma değer vergisi ve varsa diğer yasal yükümlülükler iade edilmez. Cayma hakki nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli ALICIYA aittir. Ayrıca, niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakki kullanılamaz. Her türlü yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler, Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b) ve Hür türlü kozmetik ürünlerinde cayma hakkinin kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır. Madde - 7   YETKİLİ MAHKEME:  Is bu sözleşmenin uygulanmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile ALICININ veya SATICININ yerleşim yerindeki TÜKETICI MAHKEMELERI yetkilidir. Siparişin elektronik ortamda onaylanması durumunda, ALICI is bu sözleşmenin tüm hükümlerini kabul etmiş sayılır

Garanti ve İade Koşulları

Garanti ve İade Koşulları

Hijyen sebeplerinden ötürü tüm iç giyim ve Fanteziicgiyim ürünlerinde iade ya da değişim yapılmamaktadır. Satmış olduğumuz ürünler direk tene ve cinsel bölgelere temas ettiğinden ürün değişim ve iadesi sağlık açısından uygun değildir bu sebeple beden konusunda emin olduğunuz ürünleri almanızı tavsiye ederiz.

Sİtede gördüğünüz ürününden başka bir ürün gelmesi ya da gelen ürünün defolu olması durumlarında ürün fimony.com sorumluluğunun altındadır ve acilen iade ya da değişim işlemleri devreye sokularak hiç bir müşterimiz mağdur edilmemektedir

Sipariş iptali, sipariş kargoya verilmemişse gerçekleştirilmektedir. Kargoya verilmiş siparişler için iade şartları geçerlidir. Siparişinizin kargoya verilip verilmediği ile ilgili detayı 05330498252 no' lu telefondan müşteri hizmetleri ile görüşerek edinebilirsiniz.

İade talebiyle www.vondawear.com’ a göndereceğiniz ürünlerin kargo ücreti firmamıza aittir, iade etmek istediğiniz ürünü anlaşmalı kargomuz Sürat Kargo ile firmamıza ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. İade edeceğiniz ürünün, paketi hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş ve tekrar satılabilirlik özelliği bozulmamış olmalıdır.

İadeye konu olan ürünü; faturası, orijinal kutusu ve ambalajı, gönderilen tüm aksesuarları ile birlikte, faturanızın arka yüzünde bulunan iade formunu eksiksiz doldurarak ve imzalayarak (385 Sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca, iade işlemlerinizin gerçekleşmesi için iade formu doldurulmuş ve 
imzalanmış olmalıdır.) SÜRAT KARGO 
aracılığıyla;  tarafımıza göndermeniz yeterli olacaktır.

Sipariş iadelerinde sadece ürün bedeli iadesi yapılmaktadır. Kargo ücreti iade edilmez. İade ürün/ürünlerin bedeli, ürünler depomuza ulaştığı andan itibaren; ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edilerek, kredi kartınıza iade edilir. Ödemenizi kapıda ödeme yöntemi ile gerçekleştirdiyseniz, iade işlemlerinizin hızlı bir şekilde tamamlanması için lütfen; şahsınıza ait banka adı, banka hesap numarası ile IBAN bilgilerinizi de tarafımıza iletmenizi rica ederiz. Kapıda ödeme seçeneği ile alınan ürünlerin teslim alındıktan ve bedeli ödendikten sonraki iade işlemleri için; yukarıda yazılı bulunan normal iade prosedürleri geçerli olup, ürünün herhangi bir kusuru olmadığı durumlarda, Kapıda Ödeme Hizmet Bedeli, alışveriş toplam bedelinden düşürülerek tarafınıza iade edilir.

      Not: İade işlemleri tarafımıza ulaştığında ürün kontrolleri sağlandıktan sonra her hafta "Cuma" günleri gerçekleştirilmektedir. 

İade ürün/ürünlerin depomuza ulaşması ve iade şartlarına uygunluğunun kontrolünden sonra, ürün bedelinin geri iadesi yapılacaktır. Satın alma aşamasında ödenmiş olan kargo ücretinin geri ödemesi yapılmaz.

İade Adresi: VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ. SURURİ MAH.TARAKCI CAFERAĞA SOK.ÇEŞMELİ BAHCE PASAJI NO.15-2 FATİH-İSTANBUL  - Tel: 05330498252

Kampanyalardan ve hızlı stok güncellemelerinden dolayı, www.vondawear.com `da "aynı ürünün renk ve numara" değişimi kabul edilmektedir, Model değişimi kabul edilmemektedir. Değişim yapmak istediğiniz tarihte, değişim için talep ettiğiniz renk ve numara stoklarımızda tükenmiş ise veya model değişimi gerçekleştirmek isterseniz yukarıda belirttiğimiz iade koşullarını gerçekleştirerek, yeniden sipariş geçilmelidir.

Taksitli olarak satın almış olduğunuz ürüne ait bedelin tamamı kredi kartınıza iade edilmektedir, ancak bankanız tarafından, iadenin geri ödemesi, yine taksitli şekilde kredi kartınıza yansıtılmaktadır.

 

     www.vondawear.com `de Garanti Koşulları

Tüm ürünler aksi belirtilmediği takdirde fimony.com ve üretici firmaların garantisi altındadır. Garanti koşullarının geçerli olabilmesi için kargo teslimatı esnasında ürünü mutlaka kontrol ediniz. Herhangi bir hasar gördüğünüzde tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürün üzerinde yapılan değişiklikler,ürünün deforme olması ya da ürünün orijinal dizaynının bozulması garanti kapsamı dışındadır.

Gizlilik Politikamız

 

Teslimat ve Gizlilik Politikamız Hakkında;

 

1.Vermiş olduğunuz siparişleriniz 24 saat içersinde kargoya verilir ve 2-3 gün içerisinde gizli ve  hızlı kargo gönderimi ile size teslim edilecektir.

 

2. Vermiş olduğunuz sipariş paketleri dikkat çekmemesi adına kargo şirketi poşeti ile gönderilmektedir,3. Faturanızda İç Giyim ve Fantezi Giyim gibi ibareler kesinlikle yer almaz, almış olduğunuz ürünler sadece "GİYİM" olarak belirtilmektedir.

4. Yapacağınız kredi kartı alışverişlerinizde İç Giyim ve Fantezi Giyim Firması gibi ibareler kesinlikle yer almaz, ekstrenizde sadece "İPARA ÖDEME İŞLEMLERİ" yazar.

5. Sitemizden yapacağınız kapıda ödeme veya kredi kartı alışverişlerinde rahat teslimat adına size en yakın kargo şubesinden ürünlerinizi teslim alabilirsiniz.
 

      VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ., INC GİZLİLİK POLİTİKASI

Gizliliğiniz önemlidir, bu nedenle www.vondawear.com , Inc size www.vondawear.com web sitesinde ("Site"), neden bunu toplamak ziyaret ettiğinizde biz ne bilgi bildirmek için bu Gizlilik Politikası yarattı, ve nasıl kullanılır.

Terimleri "sen", "sizin" ve "sizin" Sitemizin tüm ziyaretçilere bakın. Terimleri " VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ ", "biz", "bize" ve "bizim" VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ, Inc ve bağlı ortaklıkları ve iştirakleri bakın. Bu Site ve içeriği erişerek, veri bilgi, bu Sitede bulunan ürün ve hizmetleri kabul etmiş Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları açıklanan uygulamaları.

Biz periyodik olarak bu Gizlilik Politikası değişiklik yapabilir. Biz size en son bize ya da belirgin bizim Sitede bir duyuru yayınlayarak tarafından sağlanan e-posta adresine bir e-posta mesajı göndererek kişisel bilgileri ele şekilde önemli değişiklikler hakkında sizi bilgilendireceğiz. Sık sık bu Gizlilik İlkesi ve herhangi bir değişiklik hakkında bilgi kalır, bu yüzden sık sık bu sayfayı ziyaret etmek için teşvik etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bu Gizlilik Politikası rıza yoksa, Site kullanmayın lütfen.

Eğer Gizlilik uygulamalarımız hakkında herhangi bir sorunuz varsa, bizimle temas kurmaktan hakkında bilgi için bu Gizlilik Politikası sonuna bakınız.

      1. Bilgi Toplama

Biz o toplayın nasıl; Topladığımız Bilgiler

Biz gönüllü olarak kişisel bilgileri vermeniz zamanlarda isteyebilir. Bu tür kişisel bilgiler belirli dahil olmak üzere bireysel, ancak bunlarla sınırlı, bir ad ve soyad, ev ya da diğer fiziksel adres, e-posta adresi, telefon numarası (ler) ve diğer iletişim bilgileri tanımlamak için kullanılabilecek herhangi bir bilgi içerir. Eğer Siteye kayıt olurken Genellikle bu bilgilerin bir kısmını veya tamamını talep, size ürün yorumu ya da derecelendirme veya çekilişler, yarışmalar, anketler ile ilgili bilgi vermek ve örnek programları sonrası zaman. Biz ilgi ve faaliyetleri, sizin cinsiyet ve yaş ve diğer demografik bilgilerin yanı sıra, kullanıcı derecelendirme ve değerlendirmeleri ve Sitede görmek diğer bilgileri gibi halka açık bilgileri hakkında bilgi talep edebilir. Eğer alışveriş yapmak için hizmetlerini kullandığınızda Biz kredi kartı bilgilerinizi, fatura ve teslimat adresi ve telefon numarası dahil olmak üzere ek kişisel bilgiler, talep. Eğer VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ katılmak için arkadaş davet ederseniz, size onun adını ve e-posta adresi gerekir. VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ tavsiyeleri ile üyelik kredi ve sevk planının başarısını izlemek için bu bilgileri korur. Bilgi VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ bazıları toplar açıkça tarafınızdan gönderilen değil - VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ da otomatik olarak IP adresi, tanımlama bilgileri, web sayfaları talep, tarayıcı tipi ve dahil olmak üzere tarayıcınızdan kendi sunucu günlüklerimize alır ve kaydeder dil, erişim süreleri, taahhüt arar ve yönlendiren web sitesi adresi.

Örneğin, Sitemizi ziyaret ettiğinizde, bizim Sitesi erişimi kolaylaştırmak için ve çevrimiçi deneyiminizi kişiselleştirmek için, bilgisayarınızı bir veya daha fazla çerez devredebilir. Bir çerez aracılığıyla, biz de otomatik olarak bu ziyaret ettiğiniz web sayfaları, tıklattığınız bağlantılar ve Sitede yapmak arar gibi, Sitemizde online etkinliği hakkında bilgi toplamak olabilir. Tarayıcıların çoğu tanımlama bilgilerini otomatik olarak kabul eder, ancak tanıtım bilgilerini reddetmek için tarayıcınızın ayarlarını değiştirebilirsiniz, ve tarayıcınızda dosya yönde yardımcı izleyerek mevcut çerezleri kaldırmak gerekir. Tanımlama bilgilerini reddetmeyi seçerseniz, Sitemizde sunulan interaktif özellikleri bazı giriş yapın ya da kullanmak mümkün olmayabilir lütfen unutmayın.

Ayrıca bizim Sitenin kullanımını izlemek için, bu tür web işaretleri ve benzeri diğer teknolojileri gibi standart diğer teknolojileri, kullanabilir. Ayrıca promosyon veya diğer e-posta mesajları veya mesajları açılıp herhangi bir işlem olup olmadığını belirlemek için haber bültenleri web işaretleri içerebilir. Bu şekilde elde ederiz bilgiler bize Sitemizde kullanıcılar hedeflenmiş reklamlar sunmak için ve online reklam, içerik, programlama veya diğer faaliyetlerin genel etkinliğini ölçmek için sunduğumuz hizmetleri özelleştirmek sağlar.

Sizi Sitesi ziyaret ettiğinizde reklam hizmeti vermek için üçüncü taraf reklam şirketlerini kullanmaktayız. Bu Sitede kullandığınız üçüncü taraf reklam teknolojisi Bu Site içerisindeki reklam hedef ve reklam etkinliğini ölçmek için bu site yaptığınız ziyaretlerden elde edilen bilgileri kullanır.

Teknoloji Kullanımı Üçüncü Taraflarca Toplanan Bilgi

VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ, hizmet sağlayıcılar veya üçüncü taraf reklam verenlerin ya da servis sağlayıcılar bu Site ve diğer sitelerde önceki online aktivite dayalı Sitede gördüğünüz reklamları özelleştirmek için üçüncü taraf reklam teknolojisini kullanabilir. Bu bazen "ilgi alanına dayalı reklamcılığa" ya da "çevrimiçi davranışsal reklamcılık," denir ve ilgi alakalı reklamlar sunmak ve böylece çevrimiçi deneyiminizi geliştirmek için tasarlanmıştır. Örneğin, bazı reklam verenler bu Site ve başkalarına online faaliyetleri ile ilgili olmayan kişisel bilgi toplamak tarayıcınızda benzersiz tanımlama veya diğer elektronik araçları yerleştirebilir. Bu bilgiler daha sonra ilgi hakkında çıkarımlar yapmak ve sonra bu Site veya diğer web sitelerinde ise sizin ilgi alanlarınıza uygun olan size reklam için görüntülemek için, tek başına ya da diğer bilgileri ile birlikte, kullanılabilir. Toplama ve servis sağlayıcılar, üçüncü taraf reklam verenler ya da servis sağlayıcılar tarafından Bilgilerinizin kullanımını bu Gizlilik Politikası kapsamındaki ne de bizim kontrolümüz dahilinde değildir. Da ilgi alanına dayalı reklam veya bu Site veya diğer web sitelerine ziyaretleri sırasında toplanan ilgi alanına dayalı bilgiye sahip çıkmak istiyorsanız hakkında daha fazla bilgi isterseniz, lütfen buraya tıklayınız

Gelecekte bizim satıcı Google ve muhtemelen diğer benzer ağlar üzerinden henüz teslim reklam pazarlama programlarına katılmak. Google dahil üçüncü taraf satıcı, VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ için önce ziyaretlere dayalı reklamlar sunmak için çerezleri kullanabiliriz. Blue Kai iş uygulamaları ve bu programlara katılım azalmaya nasıl dahil olmak üzere gizlilik politikaları, hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayarak çerez Google'ın kullanım vazgeçebilirsiniz.

       2. Biz Bilgilerinizi Nasıl Kullanıyoruz?

Genel olarak, biz sizin hakkınızda için topladığımız bilgileri kullanabilir:

· Eğer talep ettiğiniz ürün, hizmet ve haber bültenleri sunmak;

· Kaliteli bir alışveriş deneyimi sunmak;

· Alışverişlerinizi işlemek ve bu tür satın alma sürecine ilişkin idari mesaj göndermek;

· Hesabınızı yönetmek ve müşteri desteği sunmak;

· Ürün veya ya bize ya da diğer üçüncü taraflardan size ilginizi çekebilecek hizmetleri hakkında e-posta yoluyla iletişim;

· E-posta davetiyesi Takip;

· Satın alma tarihi Takip;

· Ürün örnekleri ürün üreticileri ile paylaşılan kişisel bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılara vermek;

· Sizin uygunluğunu doğrulamak ve yarışmalar ve çekilişler ile bağlantılı olarak ödüller teslim;

· Geliştirmek ve Site ve diğer web sitelerinde ilgi uygun içerik ve reklam göstermek;

· Araştırma ve analiz kullanımınız hakkında, ya da ilgi, hizmet veya içerik veya ürün, hizmet ya da başkaları tarafından sunulan içerik yerine;

· Işimizi yönetmek;

· Bizim şartları uygulamak ve

· Aksi toplama sırasında size anlatıldığı gibi işlevleri yerine getirir.

Örneğin tam adı, profil fotoğrafınızı ve size incelemelerde dahil ettik herhangi bir kişisel bilgileri gibi bilgileri öncelikle ürün yorumu ve katkıda bulunmuştur puan alan birlikte diğer kullanıcılara gösterilebilir. Ayrıca, ilk adı ve ilk son ve size incelemelerde dahil ettik herhangi bir kişisel bilgi bu üçüncü taraf web sitelerinin kullanıcılara gösterilebilir bu durumda, üçüncü şahıslara değerlendirmeleri satmak ya da lisans olabilir. Sizin ilanları herkes tarafından web sayfalarında görüntülenen ve herkes tarafından web sayfalarında kişisel bilgileri ifşa zaman olacak, bu bilgileri halka açık olacak ve toplanan ve başkaları tarafından kullanılabilir. E-posta adresinizi gönderirseniz Örneğin, istenmeyen iletileri alabilirsiniz. Biz gönderme okur ya da diğer kullanıcılar bu nedenle kişisel bilgileri ile ilgili takdir ve dikkatli teşvik, gönüllü gönderdikleri bilgilere ne yapabilirsiniz kim kontrol edemez.

    3. Biz Sizin bilgi paylaşmak veya açıklayın nasıl

Biz sizin veya bizim Sitede faaliyetleri hakkında veya aşağıdaki koşullarda hizmetlerimizi kullanırken topladık kişisel veya diğer bilgileri paylaşabiliriz.

Kişisel bilgi

     Aşağıda belirtilen ya da sizi bilgilendirmek ve kişisel bilgileri ("Kişisel Bilgi Kontrol" aşağıya bakınız) ortak sahip çıkmak için fırsat verin dışında başkaları ile kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

Biz, paylaşımı satan veya üçüncü şahıslara ürün yorumu lisans ile bağlantılı olarak kişisel bilgilerinizi paylaşabiliriz. Adınız ve son ilk, profil fotoğrafınızı, ve size incelemelerde dahil ettik herhangi bir kişisel bilgi bu üçüncü taraflara transfer ve değerlendirme gibi üçüncü tarafların yayın ile ilgili olarak kendi web sitelerinde görüntülenebilir.

Biz onların Fişler sizin itfa işleme yardımcı olmak için kendi Fişler satın alma sırasında bizim güzellik markası ortakları ("Marka Ortakları") ile paylaşabiliriz. Böyle bir itfa katılan Marka gizlilik politikası Ortak, ve NOT bu Gizlilik Politikasına verilen bilgileri konular. Bu doğrudan bizim Marka Ortakları pazarlama belirli neden olabilir. Biz Marka Ortaklar eylemleri için herhangi bir sorumluluğu yoktur ne de eylemleri için size herhangi bir sorumluluk var.

VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ, online pazarlama amaçları için üçüncü taraf işletmeler ile paylaşabiliriz, ama biz talep ya da bize yapmak yetkisi sürece kendi ürün ve hizmet sunmak isteyebilirsiniz bu tür üçüncü şahıslara kişisel bilgilerinizi yok bu yüzden.

     Biz olan ürün ya da inanmak hizmetleri için ilginizi çekebilecek güvenilir bir üçüncü taraf işletmeler için (isim ve posta posta adresleri oluşan, ama e-posta adresleri değil) posta posta listesi sağlayabilir. Size ilginizi çekebilecek inandığımız ürünleri belirlemek için, toplu bilgiler bize (demografik bilgileri, örneğin) ve bizim kayıtları ve diğer kaynaklardan edinilebilir (örneğin son satın alma tarihi olarak) toplanan bu bilgileri vermiş olabilir.

Biz bizim adımıza bazı hizmetleri yerine bizim yetkili servis sağlayıcıları ile kişisel bilgilerinizi paylaşabiliriz. Bu hizmetler, Sitemizi özelliğini destekleyen yarışmalar, çekilişler, anketler ve Site aracılığıyla sunulan diğer özellikleri destekleyen ve siparişleri ve müşteri desteği dolum içerebilir. Bu servis sağlayıcıları görevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli kişisel bilgilere erişim olabilir ama başka amaçlar için bu bilgileri paylaşmak veya kullanmak için izin verilmez.

     Biz trafik düzenlemeleri veya ortak markalı promosyonlar bağlantı üstlenmek hangi ile stratejik ortaklarına kişisel bilgileri ifşa edebilir. Yasal haklar tesis veya egzersiz,, yasal iddialara karşı savunmak için, biz bir mahkeme celbi veya benzeri soruşturma talep, bir mahkeme kararı veya bir kolluk veya diğer devlet kurumundan işbirliği için bir isteğe yanıt olarak kişisel bilgilerinizi ifşa edebilir veya yasaların gerektirdiği. Bu gibi durumlarda, biz yükseltmek ya da herhangi bir yasal itiraz ya da bize doğru kullanılabilir feragat edebilir.

Biz açıklama, araştırmak önlemek, ya da yasadışı faaliyet ile ilgili diğer işlem, dolandırıcılık ya da diğer zalimler şüphelenilen çabaları ile bağlantılı olarak uygun bulduğumuz durumlarda kişisel bilgileri ifşa edebilir;, korumak ve şirketimizin haklarını, mülkiyetini veya güvenliğini korumak bizim kullanıcılar, çalışanlarımız, ya da başkalarının; ilgili yasalara uygun olarak veya kolluk kuvvetleri ile işbirliği yapmak, ya da Sitenin şartları veya diğer anlaşmalar veya politikalarını uygulamak için.

      Biz yan ve VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ iştiraklerine bilgilerinizi açıklayabiliriz.

Biz işimizin satış, bir tasfiye, birleşme, konsolidasyon veya varlık satışı gibi önemli bir kurumsal işlem, bağlantılı olarak ya da iflas etmesi durumunda kişisel bilgileri ifşa edebilir. Bize verdiğiniz kişisel bilgiler VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ bir varlıktır ve önemli bir kurumsal işlem durumunda transfer varlıklar dahil edilebilir.

Bu Gizlilik Politikası altında faaliyet olmayan diğer web sitelerine erişmek için bir köprü tıklayabilir Sitemizde yerler vardır. Kişisel bilgileri ifşa edebilir kime herhangi bir üçüncü taraf kullandıkları ve kişisel bilgileri nasıl tarif kendi gizlilik politikaları olabilir. Bu Gizlilik Politikasında açıklanan gibi bu üçüncü taraflar ile paylaştık kez bu politikaların kişisel bilgilerin kullanımı, kullanım ve açıklama geçerli olacaktır. Onların gizlilik uygulamaları hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, size bu üçüncü şahısların web sitelerini ziyaret etmenizi öneririz. Bu kişiler ya da kendi sunucuları içinde veya ABD dışında da bulunabilir.

      Eğer hakkında bilgi yukarıda açıklandığı başka şekilde üçüncü şahıslara sağlanabilir zaman VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ size bildirir ve bu tür bilgi paylaşımı önlemek için tercihler mevcuttur.

Toplulaştırılmış ve Kişisel Olmayan Bilgiler

Biz yukarıdaki durumlardan herhangi altında topladığımız toplu ve kişisel olmayan bilgiler paylaşabiliriz. Ayrıca geliştirmek ve bizim Sitede ve üçüncü taraf web sitelerinde hedeflenmiş reklam sunmak için üçüncü şahıslarla paylaşabiliriz. Biz diğer kaynaklardan toplanan ek kişisel olmayan bilgileri toplamak kişisel olmayan bilgilerle birleştirebiliriz. Ayrıca genel iş analizlerinin yapılması amacıyla, danışman, reklam verenler ve yatırımcılar da dahil olmak üzere üçüncü şahıslar ile toplu bilgi paylaşabilir. Örneğin, bizim Sitesi ve Site en popüler alanları ve özellikleri ziyaretçi sayısı bizim reklam verenler söyleyebilir. Bu bilgiler herhangi bir kişisel bilgi içermez ve içerik ve sizin ve diğer kullanıcıların ilgi bulacaksınız ve içerik ve reklam faaliyetleri için umut yeni hizmetler geliştirmek için kullanılabilir.

      Bize daha önce VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ Sitede anahtar sayfaları ziyaret eden insanlarla iletişim sağlar bizim pazarlama programı, üstlenmek için Google dahil satıcıları, kiralama. Bu üçüncü taraf satıcıların, internet üzerinden sitelerinde VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ reklam göstermek ve VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ Siteye bir kullanıcının önceki ziyaretlere dayalı reklamlar sunmak için çerezleri kullanabiliriz.

Diğer

    Zaman zaman, biz daha önce bu Gizlilik Politikası'nda açıklanmamış yeni, beklenmedik kullanımlar için bilgilerinizi kullanabilir. Bizim bilgi uygulamalarını gelecekte bir zamanda değiştirirseniz bu değişiklikleri size bildirmek için sitemize politika değişiklikleri yayınlayacağız ve sadece veri ileri politika değişikliği sırasında toplanan bu yeni amaçlar için kullanacaktır. Bilgilerinizi nasıl kullanıldığı hakkında endişeleriniz varsa, düzenli aralıklarla Sitemizi geri kontrol etmelisiniz.

   4. Ürün İncelemeleri ve Dereceler ve Bülten Kurulları

Size ürün yorumu ve Sitede güzellik ürünleri ile ilgili derecelendirme oluşturmak ve göndermek için teşvik ediyoruz. Sitemizin ayrıca, ilan panoları gibi diğer interaktif özellikleri erişebilir alanları bulunmaktadır. Bu tür ilanları Kullanım Şartlarımıza tabidir. Ayrıca, ilanları diğer web sitelerinde veya aramalar da gönderme konusunda yürütülen görünebilir. Ayrıca, gönüllü herkes tarafından web sayfalarında kişisel bilgileri ifşa zaman, bu bilgileri halka açık olacak ve toplanan ve başkaları tarafından kullanılabilir. E-posta adresinizi gönderirseniz Örneğin, istenmeyen iletileri alabilirsiniz. Biz gönderme okur ya da diğer kullanıcılar bu nedenle kişisel bilgileri ile ilgili takdir ve dikkatli teşvik, gönüllü gönderdikleri bilgilere ne yapabilirsiniz kim kontrol edemez.

   5. Üçüncü Taraf Web Siteleri

      Bu site, Facebook ya da Twitter gibi diğer sitelerle entegrasyon içerir ve bu Gizlilik Politikası altında faaliyet yok bu siteleri ve diğer web sitelerine erişmek için bir köprü tıklayabilir Sitemizde yerlerde bir dizi vardır. Sitemize bir reklam tıklarsanız Örneğin, size kontrol olmayan bir web sitesine alınabilir. Bu üçüncü taraf web siteleri bağımsız istemek ve toplamak bilgileri, kişisel bilgiler de dahil olmak üzere, sizden ve, bazı durumlarda, bu web sitelerinde faaliyetleri hakkında bize bilgi verebilir. Size genellikle ziyaret ettiğiniz web sayfasının alt kısmında yer alan "gizlilik" bağlantısını tıklayarak ziyaret ettiğiniz tüm üçüncü taraf web sitelerinin gizlilik politikalarını başvurmanızı tavsiye ederiz.

     6. Kişisel Bilgi Kontrol

Sen tercih edebilir değil bazı bilgileri bize sağlamak için, ancak bir üye veya kullanıcı olarak kayıt için bu bilgileri sırayla gerekli olabilir çünkü bizim Sitenin belirli özellikleri kullanmak yerine getiremediğini neden olabilir, ürün derecelendirme ve yorum yapmasına; bir yarışma, promosyon, anket, çekiliş veya vermek-away örnekleri katılmak, alışveriş yapmak, bir soru sormak, ya da Sitede diğer bazı işlemleri başlatmak.

Sitemize bir kayıt bir kullanıcı iseniz, size oturum ve ana sayfasından "Hesabım" giderek sadece kişisel bilgilerinizi güncelleyebilir. İstediğiniz zaman hesap bilgilerinizi değişiklik yapabilirsiniz. Gizlilik ve güvenliğini korumak için, biz de erişim verilmesi veya düzeltme yapmadan önce kimliğinizi doğrulamak olacaktır. Ayrıca herhangi bir sorunuz veya endişeniz iletişim kurmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Bize başvurma hakkında daha fazla bilgi aşağıda verilmiştir.

      Herhangi bir zamanda, hesap bilgilerinizi ile giriş "Hesabım" linkine tıklayarak, daha sonra "My Ayarlar" bağlantısını tıklayarak ve bu öğeleri ayarlayarak ticari veya promosyon e-postaları veya bizden haber almak için artık seçebilirsiniz güncelleştirmek istiyorum iletişim ayarları. Ayrıca gelecekte bu tür mesajları almamayı tercih, size gönderdiğiniz e-posta herhangi bir ticari, fırsatı verilecektir. Biz ancak bunları almamayı tercih etme fırsatı sunan olmadan bu tür hizmet duyuruları, idari bildirimler ve anketler gibi işlem ve ilişki e-posta iletişim, diğer türleri gönderebilir. Ancak VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ devre dışı bırakma isteği işlerken arkadaşlarınız ve ek VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ iletişim e-posta davetiye almaya devam edebilirsiniz.

    7. Kişisel bilgilerinizi korumak nasıl

Biz yetkisiz erişim ve ifşa kişisel bilgilerin korunmasına yardımcı olmak için uygun güvenlik önlemleri (fiziksel, elektronik ve prosedürle önlemler de dahil olmak üzere) alır. Örneğin, sadece yetkili çalışanların kişisel bilgilere erişmek için izin verilir, ve onlar ancak izin işletme fonksiyonları için bunu yapabilirsiniz. Site kredi kartı numarası ve PC'nizden bizim sunucularına bilginin güvenli iletimi sağlamak için güvenli yuva katmanı (SSL) teknolojisini kullanarak diğer kişisel bilgileri şifreler. Ayrıca, kişisel bilgilerinize erişim sağlamasını yetkisiz kişilerin önlemek için güvenlik duvarları kullanın. Bilgilerinizi korumak için adımlar atması rağmen Ancak, kişisel bilgilerinizi, arama veya diğer iletişim her zaman güvenli kalacak, biz söz yok, ve beklememelisiniz.

    8. Çocuk gizlilik

Sitemizi çoğu genel bir kitleye sitesi olduğunu ve bilerek 13 yaşın altındaki çocuklardan kişisel bilgi toplamaz. Bu e-ticaret faaliyetleri erişilebilir olduğu örneğin sitemizin bazı bölümlerini, kullanmak için 18 olmalıdır. Biz bilerek sitemizin bu bölümlerinde 18 yaşın altındaki herkes herhangi bir kişisel bilgi toplamıyoruz.

    9. Amerika Birleşik Devletleri dışından ziyaret

9. Amerika Birleşik Devletleri dışından Bu Gizlilik Politikası Amerika Birleşik Devletleri'nde ikamet bizim Sitede bilgi toplama kastedilmektedir Ziyaret. Eğer Amerika Birleşik Devletleri dışından Sitemizi ziyaret ediyorsanız, sunucularımız bulunan ve merkezi veritabanı işletilmektedir nerede bilgi, transfer saklanır ve ABD'de işlenebilir lütfen unutmayın. Veri koruma ve Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerin diğer kanunlarda ülkenizde bu kadar kapsamlı olmayabilir. Hizmetlerimizi kullanarak, bilgilerinizi bizim tesisleri ve bu Gizlilik Politikasında açıklanan kime biz paylaşmak olan üçüncü şahıslara devredilebilir anlıyoruz.

   10. Bağlantı VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ

Amacımız gizlilik saygı duymaktır. Herhangi bir sorunuz, yorumunuz veya Gizlilik Politikası ile ilgili endişeleriniz varsa, [email protected] ya da posta yoluyla e-posta yoluyla bize ulaşabilirsiniz:

VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ, Inc
Sururri Mah. Tarakcı Cafer ağa sok. No.15-2 Fatih- Türkiye
VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ Görüş ve sorularınız ağırlıyor.

   11. Kaliforniya Gizlilik Hakları

Eğer yukarıda belirtilen haklara ek olarak California sakini, iseniz, onların doğrudan pazarlama amacıyla üçüncü şahıslarla kişisel bilgilerin belirli kategorilerdeki paylaşmak ne şekilde ilgili bizden bilgi talep etme hakkına sahiptir. California yasaları aşağıdaki bilgileri almak için belirlenen adresten bize bir istek göndermek için hakkını verir:

Bilgi · kategoriler biz önceki takvim yılı içinde bunların doğrudan pazarlama amacıyla üçüncü şahıslara;

· Adları ve adresleri bu bilgi aldı üçüncü şahısların ve

Üçüncü tarafın işin doğası kendi adından tespit edilemiyorsa ·, ürün veya hizmet örnekleri pazarlanan.

Size özgü değildir standart bir formatta bu bilgileri sağlayabilir.

Son 11 Mart 2020 tarihinde güncellendi.

© 2020 VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ Inc Tüm hakları saklıdır.

İlgi Alanına Dayalı Reklamcılık Bilgi ve Opt-out

Faiz tabanlı reklam tercihlerinizi tahmin ve size ilgi olması en muhtemel reklamlar göstermek için ziyaret birden fazla web siteleri üzerinden üçüncü şahıslar tarafından toplanan bilgileri kullanır. Eğer "ilgi alanına dayalı reklamcılığa" (aynı zamanda "çevrimiçi davranışsal reklam" olarak adlandırılır) hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayınız:

www.aboutads.info / tüketici
IAB Gizlilik Matters web
NAI en fazla sayfa öğrenin

     VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ  web sitesinde ("Site") gelecekte Google, Adroll ve muhtemelen diğer benzer ağlar dahil olmak üzere ilgi alanına dayalı reklamcılığa uygulamak çeşitli satıcılar kullanır. Bu üçüncü şahıslar tarafından bilgilerinizin kullanımı VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ 'gizlilik politikasına tabi değildir. Sen kendi gizlilik politikaları ve onların bilgi toplama ve kullanma uygulamaları hakkında bilgi için aşağıdaki bağlantılardan birini tıklamanız gerekmektedir.

Google gizlilik politikası
Adroll Gizlilik Politikası

Bizim Site ve diğer web sitelerinde üçüncü taraflarca bilgilerinin toplanması hakkında seçim var. Bizim satıcıları 've diğer üçüncü tarafların tarayıcınızda çerezlerin kullanım çıkmak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantılardan birini tıklayınız.

Google devre dışı bırakma
Çıkma Adroll

     Alternatif olarak, tarayıcınızda ilgi tabanlı reklam için çerezleri kullanarak üçüncü tarafların gözden geçirmek ve çerezleri bu üçüncü tarafların kullanımına bir kısmını veya tamamını çıkmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

www.vondawear.com

Lütfen dikkat: Tarayıcınızın üçüncü parti çerezleri engellemek için ayarlanırsa, özelliklerini bu tercih düzgün çalışmayabilir veya görüntülenmeyebilir.

Ayrıca unutmayın da ilgi alanına dayalı reklam çıkmak istiyorsanız:

· Eğer bu Siteye erişim için kullandığınız her cihaz ve her tarayıcı üzerinde tercih gerekir.

· Artık bu Sitede ilgi dayalı reklamlar alacaksınız, ama yine de daha önce olduğu gibi aynı reklam sayısını göreceksiniz, ama büyük olasılıkla ilgi olarak ilgili olmayacaktır.

· Eğer tarayıcı çerezlerini silerseniz, bu sayfaya geri dönün ve da ilgi alanına dayalı reklam dışarı tercih kalmak isteyen tekrar çıkmak gerekir.

Bu bilgileri kullanılan ve paylaşılan hangi bilgilerin VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ toplar ve nasıl hakkında daha fazla bilgi için, Gizlilik Politikamızı ziyaret etmek için lütfen buraya tıklayınız.

   1-) iPara Nedir?

Taksit ve indirim kampanyaları sunabilen güvenli ve pratik bir online ödeme sistemi”dir.

Alışveriş sonuçlandırması sırasında kart sahibine banka tarafından şifre gönderilir, kart sahibi bu şifreyi onaylamadan alışveriş tamamlanmaz.

Bu durumda, dolayısı ile alışverişin "Üst Düzey" güvenliği sağlamaktadır.

Şu anda 150’den fazla e-ticaret mağazası iPara ödeme sistemine geçmiş ve 500 online mağazanın da entegrasyon süreci devam ediyor.

 

 

    2-) SSL Sertifikası Nedir?

SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür.

SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir.

Kötü niyetli bir kişinin 128 bit'lik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra 67 yıl gibi bir zaman harcaması gerekir. Bu örnekten anlaşıldığı gibi SSL güvenlik sistemi tam ve kesin bir koruma sağlar.

 

   3-) 3D Secure Nedir?

3D Secure, elektronik ticaret işlemlerinin güvenliğinin artırılması amacıyla Visa ve MasterCard tarafından geliştirilmiş bir sistemdir.

Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode
™ logoları* bulunan sanal iş yerlerinden yapılan alışverişler Visa ve MasterCard güvencesi altındadır.

Bu sayede hem kart sahipleri hem de üye iş yerleri olası sahtekârlıklara karşı güvence altına alınır.

VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.

Franchising alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Biz yazımızın girizgah bölümünü oluştururken, sizlerin franchising almaya kararlı olduğunuzu düşünerek yazılarımızı kaleme alıyoruz. Birazdan yazacaklarımız kararını vermiş girişimcileri ilgilendirecek niteliktedir.

Franchising alırken nelere dikkat etmeliyiz? sorusu, franchising ya da bayilik almak isteyen birçok girişimcinin aklında soru işareti oluşturur. Franchising ya da bayilik alırken öncelikli olarak kendinize bir takım sorular yöneltmelisiniz. Kendinize bu işi yapıp yapmama konusunda kararlı olup olmadığınızı, ya da bu işin içerisine girdikten sonra işi keyifle yapıp yapamayacağınızı sormalısınız. Bu sorulara olumsuz cevaplar alıyorsanız, nacizane fikrimiz bu işe hiç bulaşmamanız doğrultusundadır. Çünkü; daha işin başında bir franchising bedeli ödeyeceksiniz ve sonrasında yaptığınız işten mutlu olamadığınızda belki de tabelanızı indirmek zorunda kalacaksınız. Yaptığınız sözleşmede cabası. En zor aşama olan karar aşamasını doğru değerlendirip, olumlu sonuçlara ulaştıysanız, franchising alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu başlıklar halinde değerlendireceğiz.

Firma Yeterli mi?

Franchise almak istediğiniz firmayı iyice araştırın ve sizlere gerek satışlarınız konusunda gerekse operasyonel anlamda destek verip veremeyeceğini çok iyi değerlendirin. Size bu destekleri veremeyecek olan firmalarla franchising anlaşmasını imzalarsanız eğer iş akışınızda ve hizmetlerinizde aksamalar meydana gelebilir.

Ürün/ Hizmet / Lojistik

Eğer tedarikli çalışıyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta, franchisorünüzün size mal ya da hizmeti ulaştırırken kullandığı teknolojik alt yapının aksayıp aksamayacağıdır. Takdir edersiniz ki sizin elinize zamanında ulaşamayan mal ya da hizmetleri, siz de müşterilerinize zamanında ulaştıramazsınız. Bu da uzun vade de müşteri kayıpları yaşamanıza neden olur.

Yetkiler

Yetkilerinizin, sorumluluklarınızın ve hatta haklarınızın yapacağınız sözleşmede açıkça belirtilmesine dikkat etmelisiniz.

Finansal Yeterlilik

Franchising alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusu en çok da sözleşme aşamasında önem kazanıyor. Çünkü en dikkat etmeniz gereken noktalar sözleşmede toplanmaktadır. Sözleşmeyi imzalamadan önce mutlaka ve mutlaka franchisorünüzün finansal yeterliliğini bir süzgeçten geçirmelisiniz.

Yukarıda da değindiğimiz gibi, franchising sözleşmesinde yetki hak ve sorumluluklarınızın yazmasına özen gösterin, eğer yazmıyorsa eklenmesi için ricada bulunun.

Açık senet ve çeklerin altına imzanızı atmayın. İki tarafında sorumluluk ve yetki tanımları açık bir şekilde belirtilmelidir.

İki tarafında sorumluluklarını yerine getirmediği takdirde ne gibi bir cezai sorumluluğun ortaya çıkacağına sözleşmede açıkça yer verilmesini talep edin ve bu maddeleri iyice okuyun.

Sözleşme için söyleyeceğimiz son söz ise; sözleşmeyi iyice okuyun!

Franchising alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabı kısaca yukarıda saydığımız maddeler ile özetlenebilirken, franchising demek bir firmaya koşulsuz şartsız bağlanmanız anlamına gelmez.  Franchising bir ticari sözleşmedir ve çift taraflı fayda ilkesi ile hareket edilmelidir.

BAYİLİK GENEL BİLGİLERİ

Marka / Firma Adı: VONDA TESTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Ürün / Hizmet Kapsamı / Sektörel Faaliyet Alanı: TEKSTİL

Kuruluş Tarihi: 2013

Sağladığı İstihdam: 40

Merkez Ülke: TÜRKİYE

Toplam Şube Sayısı: 1

Merkeze Ait Şube Sayısı: 1

Franchise / Bayi Şube Sayısı: 1

Son 1 yılda Açılan Şube Sayısı: 0

Hedeflenen Yeni Şube Sayısı: 20

Gerekli İş Yeri Özellikleri: İş merkezlerinin ve insan sirkülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde ve bu merkezlere yakın bölgelerde veya müşteri yoğunluğu açısından kendini ispat etmiş AVM’lerde açılması gerekmektedir.

Girişimcide Aranan Özellikler Franchise adaylarının kesinlikle eğitim almalarını ve özellikle de işletmelerinin başında bizzat kendilerinin durmaları önemlidir.Müdür olarak atanacak kişilerin işletme yeteneklerinin yüksek olması gerekmektedir.Ekonomik olarak yeterli güce sahip olmalı.

Bayilik / Franchise Görüşmelerinin İşleyiş Sırası: 

FRANCHİSE SÖZLEŞMESİ KURALLARI GEÇERLİDİR.

FREANCHİSE BAYİLİK BİLGİLERİ

Hedeflenen Ülke/Bölgeler: Türkiye Geneli

İsim Hakkı Bedeli: İsim Hakkı Bedeli Alınmıyor

M2 Başına Ortalama Kurulum Maliyeti: 2.500-3000 TL

Minimum Şube Açılış Maliyeti: 150.000 TL

Ortalama Şube Açılış Maliyeti: 180.000 TL

Kurulum Sonrası İşletme Sermayesi: 0

Ortalama Şube Kurulum Süresi: 15-30 Gün

Reklam Katılım Ücreti: Yok

Gelirden Pay: Yok

FRANCHİSE VE BAYİLİK GENEL KAZANÇ TABLOSU / KONSEPT

İşletmenin Ortalama Kar Marjı: % 150 - BİRE ÜÇ KAZANÇ

Yatırımın Ortalama Geri Dönüş Süresi: 12-24 Ay

Girişimciye Verilen Destekler : Anahtar teslim konseptin doğru uygulanması, Ürün tedariği, Sunum eğitimi, Satış desteği, Sosyal medya yönetimi.

Neden VONDA TESTİL Tercih Sebebiniz Olmalı: 
Eğlenceli konseptimizin olması.Ürün konseptinin seçkin ve  zengin olması.Ürünlerimizin kaliteli olması.Marka açılacak yere özel dekor ve fiyatlandırma yapılması.

VONDA TESTİL FRANCHİSE VE BAYİLİK İLETİŞİM BİLGİLERİ

Yetkili Kişi: Hakan Erkan

Yönetim Tanıtım ve tam yetkili Müdür: Kenan Demir

Adres: Sururi Mah. Çeşnici Sok. No: 7/B Fatih

Istanbul/TÜRKİYE

Telefon:  0532 0607009

E-mail: [email protected]

E-mail: [email protected]

E-mail: [email protected]

Web sitesi: www.vondawear.com

Marka Ürün Grupları;

Tekstil Grubu, Marka Tayt Grubu, Sütyen ve Sütyen Takımı, Külot Grubu, Atlet Grubu, Bay ve Bayan Grubu, Pijama ve Gecelik Grubu, Marka Konsept Grubu Görsel Çalışmaları

VONDA WEAR FRANNCHİSE VE BAYİLİK GENEL KAZANÇ TABLOSU / KONSEPT

İşletmenin Ortalama Kar Marjı: %150 Yatırımın Ortalama Geri Dönüş Süresi: Bölgeye göre 6 ay ila 1 Yıl

Girişimciye Verilen Destekler: 

  • Personel
  • Program Destek
  • Ürün
  • Reklam
  • Promosyon
  • Sarf Malzeme.

Kosgeb Desteği: yok

Neden Marka Seç Al Tercih Sebebiniz Omalı:

  • Kurumsallık
  • Minimum Maliyet
  • Maksimum Kazanç  

Franchise Sözleşmesi

Bu bir franchise sözleşmesi örneğidir.Sektör ve işe göre değişkenlik gösterebilir.Geliştirilmesi gerekir. Franchising: Bir mal ve/veya hizmet ve/veya teknoloji pazarlama yöntemidir. Yasal ve finansal açıdan ayrı ve bağımsız kuruluşlar olan franchisor ve franchisee’nin aralarında kurdukları yakın ve sürekli iş birliğine dayanır. Bu ilişkide franchisor, franchisee’lerine bireysel olarak işlerini kendi sistemine uygun olarak yürütme hak ve yükümlülüğünü verir. Franchise, doğrudan veya dolaylı bir mali bedel karşılığında franchisor’ın ticari adını veya markasını, marka seç al, iş görme ve teknik yöntemlerini, iş görme sistemini ve diğer sınai ve fikri mülkiyet haklarını kullanma hak ve zorunluluğunu, taraflar arasında bu amaçla yapılan yazılı bir franchising anlaşmasının süresi ve kapsamı içinde, devamlı alacağı ticari ve teknik destek ile üstlenir. 


Franchisor: Kendisi ve bireysel franchisee’lerinden oluşan franchise sisteminin kurucusu ve uzun vadeli koruyucusudur. Bu sözleşmede anıldığında ‘VONDA TESTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ’ anlaşılır. 


Franchisee: Bir mali bedel karşılığında, franchisorun markasını, iş görme ve teknik yöntemlerini, işbu anlaşma, şart, süre ve kapsamı içinde satın alan kişi veya kişiler veya kurumdur. Bu sözleşmede anıldığında ‘---------------’ anlaşılır. 
VONDA:Franchisor’un tescilli markası olan ‘Marka Seç Al’’ anlaşması. 

Sözleşmenin Başlangıcı 


İşbu sözleşmenin okunarak mutabakata varılıp imzalandığı tarih olarak kabul edilir. 

Sözleşme Süresi 
Başlangıç tarihinden itibaren 5 yıldır. 

Franchisin Bedeli 
Sistemin kurulup, ek listedeki ekipmanların ve işletmenin çalışır halde teslimi karşılığı 300.000 TL, Kurulum Bedelidir. 


Franchise Verenin Riskleri

Franchise sistemleri, hiç şüphesiz franchise alanlar kadar, franchise verenlere de yararlı olduğu için bu denli yaygınlaşmıştır. Franchise veren, başarılı, karlı ve tutunmuş bir markanın ve işletmenin zaten sahibidir. Dilerse bu markasını şubeler açarak yaygınlaştırabilir, dilerse tüm müşterilerin kendisine gelmeye zorlayabilir. 

Hangi durumda daha avantajlı olacağını değerlendirerek kendi şartlarına göre karar verecektir. Franchise verenin franchise sistemini seçmesinin nedenleri, sistemden beklentileri ve sağladığı avantajlar, şu şekilde sıralanabilir. 


Yatırımın Azalması 
Kendi şubelerini açması halinde gereken yatırım, franchise sisteminde tamamen ortadan kalkmaktadır. Sadece franchise sistemini yürütmek için gereken altyapı yatırımı yapılmaktadır. Çoğunlukla franchise verenin mali yapısı ve insan kaynakları kısa sürede çok sayıda şubeyi açmaya uygun olmadığından, franchise tek alternatif olmaktadır. 


Hızlı Nakit Girişi 
Şubeler açma halinde uzun vadede edilecek olan kar, franchise verme halinde kısa sürede franchise giriş bedeli ile realize edilecektir. Hizmet satan markaların sahipleri, tek işletmeden hareketle franchise veriyorlarsa, alacak oldukları franchise giriş bedeli genellikle dayanılmaz derecede cazip görünmektedir. Tek işletme ile aynı miktarda kar etmeleri hemen hemen imkansızdır. 

Sürekli Gelir 
Franchise verilmesi halinde, franchise kullanım bedeli ödemeleri franchise veren için sürekli ve düzenli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. 


Hızlı Yayılma 
Pek çok iş için hızlı yayılma hayati önemdedir. Satın alma gücü artar, reklama başlamak için pazarda bulunmak gerekir, kendi üretimini başlatmak için belli kapasiteyi yakalamak şarttır vb. Bu gibi durumlarda kısa sürede belli sayıda işletme açılırsa iş yürür, az sayıda işletmede kalırsa iş tökezler. Franchise vererek büyümede yönetim ve yatırım yükü dağıtılır, yayılma hızlanır. Şubelerle yayılma için geniş bir kadro, büyük yatırım ve zaman gerekir. 

Yerinden Etkin Yönetim 
Şubeler açılması halinde, işletmelerin yönetiminde profesyonel kadrolar yer alacak ve yönetim verimliliği düşük kalacaktır. Franchise sisteminde yatırımcı ve işletmeci aynı kişi olduğundan, tüm gücünü, aklını ve emeğini işine verecektir. İşletme verimi artacak, müşteriler memnun kalacak, marka imajı güçlenecektir.
Sorun profesyonel yöneticinin niteliğinde değil, motivasyonundadır. Merkeze bağlı iken zarar eden şubelerin franchise verildikten sonra aynı yerde ve aynı kadroyla kara geçtiği sık rastlanan bir olgudur. İşi öğrenmiş profesyonel yöneticilerin çalıştıkları işletmeyi franchise aldıkları takdirde daha başarılı oldukları da görülmektedir. Ulaşılamayacak Pazardan Kar 
Bir veya bir kaç işletmesi olan marka sahibi, şubeler açma yoluyla bazı pazarlara hiç bir zaman giremez. Uzakta olan bölgeler, reklamının ulaşamadığı alanlar, kendi içine kapalı alıcı grupları buna örnektir. Bu pazarlarda eğer söz konusu ürün veya hizmete ihtiyaç varsa, marka sahibinin girmemesi halinde mutlak bir başkası girecek, hatta onu taklit edecektir. Franchise verilerek hem taklit önlenmiş, hem ilave gelir sağlanmış olur. 

Artan Reklam Gücü 
Franchise zincirin cirolarından toplanan makul oranlardaki reklam fonu, tek bir işletmenin sınırlı cirosu ve kısıtlı reklam bütçesiyle hiç bir zaman yapamayacağı güçte reklam yapabilmektedir. Müstakil işletme yaygın reklam yaptığı takdirde çok noktada ürün veya hizmetini sunamayacağından, parasının çoğunu boşa harcamış olacaktır. 

Artan Marka Tanınırlığı 
Tüketici, bir çok yerde aynı markalı mağazayı görünce olumlu etkilenmekte, markaya saygı duymakta, ürüne değer vermektedir. Marka imajı, zincir işletmelerle güçlenir. Örneğin İstanbul’da bir kaç şube açan her marka dikkat çekmekte ve geniş kitlelerce kısa sürede tanınmaktadır. Bu özellik esasen franchise sistemine has bir durum değildir. Bayi ve şube zincirleri de aynı güçten yararlanmaktadır. Fakat franchising bu gücü en iyi şekilde kullanmaktadır. 

Artan Satın Alma Gücü 
Hızlı yayılmaya paralel olarak ciro ve satın alma da artacaktır. Satın alma pazarlıklarında etkinlik, ancak miktar ile sağlanabilir. Zincir mağazalar bu güçlerini satın alma pazarlıklarına derhal yansıtmaktadırlar. Ülkemizde son yıllarda yaşanan süpermarket patlaması, bu pazarlık gücünün nasıl kullanıldığını göstermiştir. Zincir marketlerin yayılmalarına paralel olarak satın almacıların istedikleri indirimler, vadeler ve ilave bedeller her yıl artmaktadır. 

Belli miktarların altında tüketim olduğunda, baskılı malzeme bile sorun olmaktadır. Hazırlık masrafları çok tuttuğundan, ya az ve pahalı almak, veya çok alıp uzun süre stoklamak zorunda kalınmaktadır. Belli miktarların üzerinde alım yapıldığında, üretici firmanın sadece franchise veren için çalışmakta ve geliştirilen teknolojiden rakiplerin yararlanması önlenmektedir. 

İyi Yerlerde Bulunma 
Kendine güvenen ve iddialı her işletme, en çok kazanabilmek için en iyi yerde bulunmak ister. Örneğin İstanbul’da Etiler, Bağdat Caddesi, Nişantaşı,Akmerkez, Ankara’da Gaziosmanpaşa, İzmir’de Kordon, Alsancak gibi. Bu tür yerler dolu ve pahalıdır. Bu gibi yerlerde yeterince kar etmeyen, hatta kirasını ödeyemeyen dükkanlar bulunabilmektedir. Bunlardan biri devralmak istendiğinde ise yüksek hava paraları talep edilir. Hava parası ile birlikte düşünüldüğünde marka sahibinin veya ondan franchise alan kişinin yatırımı kendini kurtarmayabilir. Oysa franchising sistemini oturtmuş, karlı bir işletme, iyi yerde dükkanı olup da mevcut işi az kar eden işletmecilere franchise verebilir. Benzer şekilde, mal sahibi olup da, kiradaki mülkünü kendi işletmek isteyen kişiler, franchise almaya yatkın olmaktadırlar. Bu şekilde parayla sahip olunamayacak noktalarda franchise vererek yerleşmek mümkün olmaktadır. Bu gibi durumlarda, yeri iyi olsa bile, işi yürütemeyecek işletmeciye franchise verilmemelidir. Gerçekten iyi bir yer için verilebilecek bir taviz de, yerin sahibine işi bilen bir işletmeci ortak bulmaktır. 

Anlaşmalı İşletmeler 
Franchise veren, yaptığı anlaşmalarla franchise alanlara belli sürelerle haklar verirken, bir anlamda kendi geleceğini de garantiye almaktadır. Franchise alanların ileride yaşayacağı sorunlar, sistemin zorlanacağı noktalar, gelecek rakipler, pazarın daralması, işlerin azalması, sistemin az karlı hale gelmesi vb. gibi olumsuz gelişmeler franchise vereni etkilemeyecektir. 

Uzun süreli yapılmış franchise anlaşmaları ile, sağlam, güvenilir ve sımsıkı bağlı satış noktaları kazanılmış olmaktadır. Diğer yandan, franchise anlaşmaları genellikle franchise vereni daha çok korumaktadır. Sorun çıkaran veya sisteme zarar veren franchise alanlar olursa, anlaşmaya dayanarak kolayca tasfiye edilebilirler. 

Etkin Dağıtım 
Franchise sistemlerde alınan malzeme ve ürünler sınırlı, teslim adresleri belli, ihtiyaç duyulan miktarlar düzenlidir. Bu durum göz önüne alınarak kurulacak düzenli dağıtım sistemi, muhakkak ki bağımsız işletmelerin her birinin tek tek malzemelerini temin etmesinden çok daha verimli çalışacaktır. Dolayısıyla franchise veren açısından dağıtımla gelen bir verimlilik avantajı söz konusudur. 


Hızlı Tahsilat 
Üretici veya toptancı konumundaki franchise verenler, genelde satışlarının tahsilatında gecikme ve risk bulunmasından şikayetçidirler. Franchise zinciri kurulduğunda, her bir işletmenin satış ve tahsilat miktarları izlenecek, öngörülen sürelerin aşılması veya tahsilat yapılamaması söz konusu olmayacaktır. Pek çok üretici sadece bu nedenle malını toptan piyasada satmak yerine franchise zinciri kurmak istemektedir. Pazardan Bilgi Akışı 
Franchise sistemi kurulduğunda, tüketici ile temas eden perakendeciler yakın takibe alınmaktadır. İşletmelerdeki şikayet kutuları, merkezdeki müşteri şikayet hattı, yaptırılan anketler, işletmelerde yapılan denetimler vb. ile tüketicinin nabzı kolayca tutulabilmektedir. Bu sayede müşteri isteklerine göre ürün ve hizmetler farklılaştırılmakta, gereken denemeler sınırlı sayıda işletmede yapılabilmektedir. Benzeri bir çalışmanın toptan mal verilen bağımsız perakendecilerde yapılması zor, zaman alıcı, verimsiz, hatta belki de imkansız olacaktır. 

Denetleyebilme 
Franchise veren, satış noktaları üzerinde denetim gücüne sahiptir. Dilediğinde her birinin en ince hesaplarına kadar araştırma imkanı vardır.

Franchise ile İlgili Kavramlar Nelerdir

Franchise veren ve alan, basitçe iki taraf olarak görünse bile, yetkilerine ve üstlendikleri işlere göre değişik şekillerde adlandırılırlar.Franchise veren (Franchisor, Franchiser): Sistemin ve markanın haklarına sahip olan ve franchise anlaşması ile bu hakları 3’üncü yatırımcılara kullandıran kişi veya kuruluştur.

Franchise veren, sistemi kuranın kendisi olabileceği gibi, yalnızca franchise haklarını satma yetkisine sahip bir başkası da olabilir. Franchise verenin aynı sistemle çalışan kendi işletmesi veya işletmeleri olabilir veya olmayabilir. Franchise veren, sistemin gereği olan araştırma, eğitim, denetim, vb. gibi destekleri üstlenir. Franchise alan (Franchisee): Sistemin ve markanın belli bir satış-hizmet noktası ve/veya bölgesi için haklarını anlaşma ile alarak uygulayan bağımsız yatırımcıdır. 
Bölge franchise alan (Area franchisee): Franchise veren, pazarın belli yükümlülüklerini ve haklarını belli bir coğrafi alanda bölge franchise alana devreder. Bölge franchise alan bazı sistemlerde alt franchise alanlara işletme açtırabilir, bazı sistemlerde sadece kendisi işletmeler açabilir. Bölge franchise alan, sistemin gereklerine göre, adeta bir franchise veren gibi alt franchise alanın seçimi, işletme yeri seçimi, eğitim, denetim, mal temini vb. gibi işlevlerin bir veya bir kaçını üstlenebilir.Alt franchise alan (Sub franchisee): Bölge franchise alan tarafından sistemi ve markayı kullanma hakkı anlaşma ile verilen kişi veya firmadır. Bazı sistemlerde anlaşma doğrudan bölge franchise alan ile alt franchise alan arasında yapılırken, bazı sistemlerde franchise veren anlaşmaya kendisi taraf olur. 


Masterfranchise alan (Master franchisee): Yurt dışında geliştirilmiş bir sistem ve markanın belli bir ülkede kullanma haklarını alan kişi veya kurumdur. Bazen yalnızca masterfranchise alanın işletme açmasına izin verilirken, çoğunlukla kendi altında franchise satış hakkı da verilir. Bazı sistemlerde verilen franchise’lar masterfranchise alana bağlıyken, bazılarında doğrudan yurtdışındaki merkeze bağlı olur. 

Sistem (Franchise system): Franchise ilişkisi kapsamındaki kural ve görevlerin bütününü tanımlar.Faaliyet konusu perakendecilik işinin yer seçimi, kurulması, işletme prosedürleri, satış teknikleri, markaların kullanımı, personelinin eğitimi, işletmenin denetimi, franchise alanların seçimi, franchise anlaşması gibi konular belirlenir. 


İşletme (Outlet, Store): Perakende işinin yapılmasına kullanılan fiziki ortamı tanımlar. Genellikle ürün veya hizmet satışında kullanılan mağaza, dükkan, restoran, otel, ofis, depo gibi yapılardır. Telefon veya internet üzerinden sipariş alınarak müşterinin yerinde satılan veya postayla/internetle gönderildiği ürün veya hizmetler (örn. temizlik, bakıcılık, web hizmetleri, vb.) söz konusu olduğunda ev, ortak kullanılan ofis, bilgisayar, internet, depo, vb. işletmeyi oluşturan unsurlardır. 


Franchise giriş bedeli (Royality, Lumb Sum Fee): Franchise alanın, sisteme girmek için başlangıçta franchise verene ödediği bedeldir. 


Franchise kullanım bedeli (Franchise Fee): Çoğu sistemlerde franchise alanın işletme süresince sistemi ve markayı kullanması karşılığında franchise verene ödediği bedeldir. Genellikle aylık bazen haftalık alınan bedel cironun veya karın belli bir oranı olabileceği gibi, başka büyüklüklere, örneğin işletme alanına veya hizmet birimi adedine göre de alınabilir. Kullanım bedeli için bir taban sınır konabileceği gibi, aylık sabit bir ödeme de alınabilir. 

Reklam fonu (Advertising Fee): Çoğu sistemlerde merkezden yapılan toplu reklam harcamaları için bir fon kurulur ve işletmelerden katkı bedeli toplanır. Bu bedel genellikle ciro ile orantılı tanımlanır.

Sistemin Franchise Verene Yararları

Franchise veren, başarılı, karlı ve tutunmuş bir markanın ve işletmenin zaten sahibidir.

Franchise sistemleri, hiç şüphesiz franchise alanlar kadar, franchise verenlere de yararlı olduğu için bu denli yaygınlaşmıştır. Franchise veren, başarılı, karlı ve tutunmuş bir markanın ve işletmenin zaten sahibidir. Dilerse bu markasını şubeler açarak yaygınlaştırabilir, dilerse tüm müşterilerin kendisine gelmeye zorlayabilir. Hangi durumda daha avantajlı olacağını değerlendirerek kendi şartlarına göre karar verecektir. Franchise verenin franchise sistemini seçmesinin nedenleri, sistemden beklentileri ve sağladığı avantajlar, şu şekilde sıralanabilir. 

Yatırımın Azalması 
Kendi şubelerini açması halinde gereken yatırım, franchise sisteminde tamamen ortadan kalkmaktadır. Sadece franchise sistemini yürütmek için gereken altyapı yatırımı yapılmaktadır. Çoğunlukla franchise verenin mali yapısı ve insan kaynakları kısa sürede çok sayıda şubeyi açmaya uygun olmadığından, franchise tek alternatif olmaktadır. 

Hızlı Nakit Girişi 
Şubeler açma halinde uzun vadede edilecek olan kar, franchise verme halinde kısa sürede franchise giriş bedeli ile realize edilecektir. Hizmet satan markaların sahipleri, tek işletmeden hareketle franchise veriyorlarsa, alacak oldukları franchise giriş bedeli genellikle dayanılmaz derecede cazip görünmektedir. Tek işletme ile aynı miktarda kar etmeleri hemen hemen imkansızdır. 

Sürekli Gelir 
Franchise verilmesi halinde, franchise kullanım bedeli ödemeleri franchise veren için sürekli ve düzenli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. 

Hızlı Yayılma 
Pek çok iş için hızlı yayılma hayati önemdedir. Satın alma gücü artar, reklama başlamak için pazarda bulunmak gerekir, kendi üretimini başlatmak için belli kapasiteyi yakalamak şarttır vb. Bu gibi durumlarda kısa sürede belli sayıda işletme açılırsa iş yürür, az sayıda işletmede kalırsa iş tökezler. Franchise vererek büyümede yönetim ve yatırım yükü dağıtılır, yayılma hızlanır. Şubelerle yayılma için geniş bir kadro, büyük yatırım ve zaman gerekir. 

Yerinden Etkin Yönetim 

Şubeler açılması halinde, işletmelerin yönetiminde profesyonel kadrolar yer alacak ve yönetim verimliliği düşük kalacaktır. Franchise sisteminde yatırımcı ve işletmeci aynı kişi olduğundan, tüm gücünü, aklını ve emeğini işine verecektir. İşletme verimi artacak, müşteriler memnun kalacak, marka imajı güçlenecektir. Sorun profesyonel yöneticinin niteliğinde değil, motivasyonundadır. Merkeze bağlı iken zarar eden şubelerin franchise verildikten sonra aynı yerde ve aynı kadroyla kara geçtiği sık rastlanan bir olgudur. İşi öğrenmiş profesyonel yöneticilerin çalıştıkları işletmeyi franchise aldıkları takdirde daha başarılı oldukları da görülmektedir. 

Ulaşılamayacak Pazardan Kar 
Bir veya bir kaç işletmesi olan marka sahibi, şubeler açma yoluyla bazı pazarlara hiç bir zaman giremez. Uzakta olan bölgeler, reklamının ulaşamadığı alanlar, kendi içine kapalı alıcı grupları buna örnektir. Bu pazarlarda eğer söz konusu ürün veya hizmete ihtiyaç varsa, marka sahibinin girmemesi halinde mutlak bir başkası girecek, hatta onu taklit edecektir. Franchise verilerek hem taklit önlenmiş, hem ilave gelir sağlanmış olur. 


Artan Reklam Gücü 
Franchise zincirin cirolarından toplanan makul oranlardaki reklam fonu, tek bir işletmenin sınırlı cirosu ve kısıtlı reklam bütçesiyle hiç bir zaman yapamayacağı güçte reklam yapabilmektedir. Müstakil işletme yaygın reklam yaptığı takdirde çok noktada ürün veya hizmetini sunamayacağından, parasının çoğunu boşa harcamış olacaktır. 

Artan Marka Tanınırlığı 
Tüketici, bir çok yerde aynı markalı mağazayı görünce olumlu etkilenmekte, markaya saygı duymakta, ürüne değer vermektedir. Marka imajı, zincir işletmelerle güçlenir. Örneğin İstanbul’da bir kaç şube açan her marka dikkat çekmekte ve geniş kitlelerce kısa sürede tanınmaktadır. Bu özellik esasen franchise sistemine has bir durum değildir. Bayi ve şube zincirleri de aynı güçten yararlanmaktadır. Fakat franchising bu gücü en iyi şekilde kullanmaktadır. 

Artan Satın Alma Gücü 
Hızlı yayılmaya paralel olarak ciro ve satın alma da artacaktır. Satın alma pazarlıklarında etkinlik, ancak miktar ile sağlanabilir. Zincir mağazalar bu güçlerini satın alma pazarlıklarına derhal yansıtmaktadırlar. Ülkemizde son yıllarda yaşanan süpermarket patlaması, bu pazarlık gücünün nasıl kullanıldığını göstermiştir. Zincir marketlerin yayılmalarına paralel olarak satın almacıların istedikleri indirimler, vadeler ve ilave bedeller her yıl artmaktadır. 

Belli miktarların altında tüketim olduğunda, baskılı malzeme bile sorun olmaktadır. Hazırlık masrafları çok tuttuğundan, ya az ve pahalı almak, veya çok alıp uzun süre stoklamak zorunda kalınmaktadır. Belli miktarların üzerinde alım yapıldığında, üretici firmanın sadece franchise veren için çalışmakta ve geliştirilen teknolojiden rakiplerin yararlanması önlenmektedir. 


 

Pazardan Bilgi Akışı 
Franchise sistemi kurulduğunda, tüketici ile temas eden perakendeciler yakın takibe alınmaktadır. İşletmelerdeki şikayet kutuları, merkezdeki müşteri şikayet hattı, yaptırılan anketler, işletmelerde yapılan denetimler vb. ile tüketicinin nabzı kolayca tutulabilmektedir. Bu sayede müşteri isteklerine göre ürün ve hizmetler farklılaştırılmakta, gereken denemeler sınırlı sayıda işletmede yapılabilmektedir. Benzeri bir çalışmanın toptan mal verilen bağımsız perakendecilerde yapılması zor, zaman alıcı, verimsiz, hatta belki de imkansız olacaktır.


Denetleyebilme 
Franchise veren, satış noktaları üzerinde denetim gücüne sahiptir. Dilediğinde her birinin en ince hesaplarına kadar araştırma imkanı vardır.

Franchise-Franchising Türleri Nelerdir

Franchising uygulamaları, uygulandığı ülkeye göre ve sunulan fırsatlar açısından iki grupta ele alınıyor.

Franchising uygulamaları, uygulandığı ülkeye göre ve sunulan fırsatlar açısından iki grupta ele alınıyor. Sistem uygulandığı ülkeye göre; “ulusal” ve “uluslararası” olarak, sunulan fırsatlar açısından ise; ‘ürün ve marka franchising’i ve ‘işletme sistemi franchising’i şeklinde sınıflandırılıyor. Franchising sözleşmesi bir ülke sınırları içerisinde, şehirler ya da bölgeler arasında yapılıyorsa ‘ulusal franchising’, iki ülke arasında yapılıyorsa “uluslararası franchising” olarak adlandırılıyor. 


ABD’de üretici ve satıcı arasında bağımsız bir satış ilişkisi şeklinde başlayan “ürün ve marka franchising”i ise, satış ilişkisi çerçevesinde satıcı şirketin, kendini üretici şirket ile özdeşleştirmeye çalışmasını kapsıyor. Bu tür franchising esas olarak belirli bir marka ya da ticari unvanın kullanılmasını içeriyor. Ayrıca imtiyazı veren şirket karşı taraf üzerinde sevk ve idare dahil, geniş ve sürekli bir denetim hakkına sahip oluyor. Bazı basit konularda, franchise alan kuruluş üretim safhasına da girebiliyor. Otomobil ve kamyon satıcıları, benzin istasyonları, alkolsüz içki üreticileri, tekstil ürünleri franchising’in en tipik örneklerini oluşturuyor. 


Franchising’in bir başka türü ise “işletme franchisingi”. Burada franchisee ve franchisor arasında sadece ürün, servis ve marka alanında değil, bir bütün olarak işletme sistemi içerisinde pazarlama ve üretimle ilgili tüm faaliyetleri de içeren bir işbirliği yapılıyor. Daha basit bir anlatımla, bu tür franchising “akıl satmak” olarak tanımlanabilir. Oteller, restoranlar, perakende satış mağazaları, kiralama ve danışmanlık hizmetleri bu sınıflandırma içerisinde yer alıyor. Son yıllarda işletme sistemi franchising’inin büyüme hızı diğer franchising’lere göre daha fazla. İşletme sistemi franchising’i diyebileceğimiz “business format franchising” sözleşmesinde yer alan 4 temel unsur ise şöyle: Franchisor sahip olduğu belirli bir ismin veya markanın kullanılması için franchisee’ye izin veriyor. Franchisee üzerinde, sözleşme süresince davam eden bir denetim söz konusu. Yine sözleşme boyunca franchisor, franchisee’ye belirli yardım ve hizmetlerde bulunuyor. Bu imtiyaza karşılık bedelin ödeme şekli olan “royalty”nin miktarı periyodik ödemeler şeklinde tespit ediliyor.

Franchise-Franchising Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

En başta franchisor firmanın sahip olması gereken kriterlerin, anlaşma yapmayı düşündüğünüz firmada olup olmadığına bakmalısınız.

Bunun için öncelikle şu sorularınıza cevap bulmalısınız:
* Büyüme ve iş hacminin artması, verimlilik artışını getirir. 
* Mal ve hizmetlerin daha fazla satılması franchisor’ın finansal kuruluşlardan kredi bulma imkanını kolaylaştırır. 
* Daha hızlı ve selektif bir dağıtım söz konusu olur. Dağıtım sisteminin denetimi ise daha kolaydır. 
* Pazar ile ilgili hızlı ve sürekli bilgi akışı sağlanır. 
Bu sorularınıza ‘evet’ yanıtını aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken çok önemli kriterler var.

ABD’de franchisee’lerin ve bayilerin ortak olduğu American Associated of Franchisees&Dealers, franchisor seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini şöyle sıralıyor: 
* Franchisor şirket öncelikle mal ve hizmetini satmaya çalışmalı. Kısa vadede hızla satılan dükkanlardan gelen para, uzun vadede dükkanların gelirinden alınacak yüzdelerden daha cazip olabileceği için bazı şirketler öncelikle franchise satmayı tercih ediyor. Ülkemizde henüz bilinen böyle bir örnek yok, sistem zaten dünyanın tanınmış ve güvenilir zincirleriyle Türkiye’ye geldi ve son yıllarda yaygınlaşıyor. Ancak yine de dikkatli olmak lazım, her ülkede olduğu gibi hızla franchisee’ler oluşturup sonra ortadan kaybolan zincirlerle karşılaşılabilir. 
* Franchisor şirket pazarlama kanalı olarak öncelikle franchisee’lerini kullanmalı. Satışının çoğunu kendi dükkanlarında yapan ve malını, değişik kanallardan pazarlayan franchisor’lar tercih edilmeli.


* Üretilen mal veya hizmetin hazır bir pazarı olmalı. Pazarı doymuş bir ürün veya bağımsız işletmelerden alınmaya alışılmış bir hizmet söz konusu ise zincirin halkası olmak, beklenen verimi getirmeyebilir. 


* VONDA/isim bilinir ve tanınır olmalı. Yatırımcıyı franchise almaya yönlendiren en önemli etken marka /isim olduğuna göre, markanın hangi kesimlerce, nasıl bilindiği üzerinde durulmalı. Değişik tüketici gruplarının görüşleri alınmadan franchise almaya karar verilmemeli. 
* Franchisor şirket yeterli eğitim, sürekli destek ve etkili bir pazarlama sunabilmeli. 
* Franchisor şirketin franchisee’leri ile ilişkileri iyi olmalı. Sistemin işleyişi, eğitimin yeterliliği açısından franchisor’ın bilgisi sorgulanmalı. 
* Franchisor aleyhine açılmış dava olup olmadığı, gerekçeleri ve sonuçları öğrenilmeli. 
* Franchisee veya franchisor tarafından işletilen dükkanların satış ve maliyetlerinin detayları açıklıkla verilmeli. Franchising sistemine dahil olmak, ‘kendi işinin patronu’ olmak isteyen bir girişimciyi kısıtlar mı? Böyle bir sıkıntı yaşamamak için taraflar nelere dikkat etmeli? Elbette imzaladığınız sözleşmenin size getirdiği bazı yükümlülükler, bazı kısıtlamalar olacak. Bu sisteme dahil olduğunuzda sizden işletmesinin gelişmesi, franchise sisteminin ortak kimliği ve saygınlığının korunması için azami gayreti göstermeniz beklenecek. Ayrıca, franchisor verimli yönetim için, sizden performans ve mali durumunun tespitini ölçecek işletme bilgileri isteyecektir. Hatta bu işletme kayıtlarının tespiti için bir temsilcisini de görevlendirebilir. Bu durumda işletmenizin kayıtlarında makul zamanlarda çalışılmasına izin vermelisiniz. Özetle bilmeniz gereken; her ne kadar işinizin patronu olsanız da, bir bütünün parçası olduğunuzu unutmayacaksınız. 

Tabii ki, sadece sizin değil karşı tarafın da bu konuda yükümlülükleri var. Bir franchising ilişkisinde, her şeyden önce taraflar birbirlerine karşı dürüst davranmalı. Franchisor anlaşmanın her ihlalinde, bireysel franchisee’ni yazılı olarak ikaz etmeli ve kusurun giderilmesi için makul süre tanımalı. Taraflar şikayet, tasa ve anlaşmazlıklarını samimi ve iyi niyetle, dürüst ve makul, doğrudan temas ve müzakere ile çözme yollarını aramalı. 

Hatırlatalım, franchising sözleşmesi her iki tarafa sorumluluk yükleyen bir sözleşme türüdür. İster mal, ister hizmet, ister üretim franchisingi yapılsın, hem franchise alanın, hem de verenin karşılıklı yükümlülükleri mevcuttur. Franchising verenin yükümlülüğü, sözleşme öncesi açıklama ve franchise alanı aydınlatma, gayri maddi malları franchise alanın kullanımına sunma ve bunlardan yararlanmasını sağlama, franchise alanı koruma ve destekleme, (bazı özel franchise anlaşmalarında) belli bir bölgede başka franchise sözleşmesi kurmama şeklinde olabilir. Franchise alanın yükümlülükleri ise, ücret ödeme, sözleşme konusu mal ve hizmet sürümünü yapma ve ciroyu arttırma için faaliyette bulunma, franchise verenin menfaatlerini koruma ve sadakat borcu olarak sayılabilir.

Franchise Veren'e Sorulacak Sorular Neler Olmalı

Bir franchise almadan önce en azından aşağıdaki sorular cevaplanmalıdır.

Diğer Franchise’ler Aynı Sistemde Başarılı Olmuş mudur? 
Potansiyel yatırımcılar en az 2 satış noktasını, mevcut franchisee ile franchisor’ın yokluğunda ziyaret etmelidir. Bu satış noktaları franchisor’ın müdahalesi dışında tamamen serbestçe seçilmelidir. 

Franchisor’ın Uzun Vadedeki Başarısı Franchisee’lerin Başarısına Bağımlı mıdır? 
Dürüst bir franchisor, sabit bir telif veya hizmet ücreti almak yerine franchisee’nin başarısıyla orantılı bir bedel almayı tercih edecektir. 


Franchisor, Franchisee’ler Üzerinde Karar Vermede Seçici Davranıyor mu? 
Yalnızca kısa vadeli kazanç peşin de koşan biri, bu işe para yatırmaya istekli herkesi ayırım gözetmeksizin kabul edecektir. 


Anlaşmanızı Feshetme Kararı Aldığınızda Ne Alacaksınız? 
İyi bir franchise işleminde, verimli çalışan bir satış noktası devredilebilir koşullarla mirasçılara geçebilir. Bu franchisee’ye çok ağır yük getirecek finansal borç veya donanım kirası gerektirebilir. Tabii yatırım toplamı üzerine daha baştan açık bilgi vermeyen bir franchisor, franchise’ın temelinde yatan iş ilişkileri açısından ideal bir ortak olmayabilir. 


Franchise’ın Gelecekteki Potansiyeli Nasıl Olabilir? 
Sunulan mal veya hizmete duyulan talep korunabilecek mi? Aksi takdirde bir modayı değerlendirmek üzere sunulan ve bu talep sona erdiğinde ya da zevkler değiştiğinde, franchisee’ler değeri sıfıra inmiş bir iş ile baş başa kalıyor. Başarı Hedefleri Gerçekleşemeyecek Kadar Yüksek mi? 
‘Hayalinizde bile göremeyeceğiniz başarı’ vaatleri gerçekten de bir hayaldir. 
Düzmece franchise’ların çoğunun teşhisi geçmişte pek zor olmamıştır. Buna karşın yine aynı kişilerin, birçok insanın hayatları boyunca biriktirdikleri tüm parayı gasp etmeleri pek de zor olmamıştır… Eğer ciddi şüpheleriniz varsa geri çekilin ve başka bir franchise’a başvurun.

Franchise-Franchising Sisteminin Yararları Nelerdir

Hiç şüphesiz franchise sistemleri bilgilerini satarlar, sizin yolda yaşayacağınız aksaklık, hata ve kayıpları en aza indirgerler.

* Marka ile birlikte Ulusal veya Uluslararası standarda ve kaliteye sahip olunmaktadır. 
* Tanınmış markaların sağladığı sürekli müşteri ve iş yapma imkanı doğmaktadır. 
* Franchise veren işletme Franchisee’ye eğitim hizmetleri ve uzman personel desteği sağlanmaktadır. 
* Kaliteli personel bulma, işe alma ve yetiştirme konularında franchise veren işletmenin tekniklerinden yararlanılmaktadır. 
* Mali, ticari ve personel konularında sağlanan destekle, teknik işlevlere ağırlık verilip başarı şansı arttırılmaktadır. 
* Franchisor ile ortak hareket edilerek küçük işletmelerin karşılaşacakları risk ve işletmecilik sorunları minimize edilmektedir. 
* Franchise veren işletmenin mali ve hukuk danışmanlarından yararlanılmaktadır.
* Franchisor’ın sürekli olarak yaptığı araştırma ve geliştirme çabalarından yararlanılmaktadır.
* İşletmenin kuruluş aşamasında ve kuruluş yerinin seçiminde bilimsel tekniklerin kullanılması mümkün olmaktadır. 
* Kuruluş aşamasında leasing vb. kaynaklardan finansal destek sağlanması mümkün olmaktadır. 
* Reklam ve tanıtma giderlerinden tasarruf sağlanmaktadır. 
* Franchising sistemi, girişimcinin yalnızlığını ortadan kaldırarak, kendi işini kurmanın getirdiği riskleri azaltmaktadır.
* Franchisor’a yapılan ödemeler, başlangıçta, yeni bir işin ön yatırımından daha fazla olmasına rağmen, denenmemiş bir iş için yapılacak hata bedellerinin toplamından azdır. 
* İşletmeler için standart yönetim, muhasebe, satış ve stoklama fonksiyonları mümkün olmaktadır.

Franchise-Franchising’in Bayilik ve Acentelikten Farkı Nedir

Elbette, bayilik ile franchising birbirinden farklı kavramlardır.

Elbette, bayilik ile franchising birbirinden farklı kavramlar. Bayiler franchise olamazlar, çünkü bayi kapısına kendi adını asar. Bunun için bayi ana şirkete para ödemez, aksine bayiye kar payı bırakılır. Bayi toptancıdan kendi adına aldığı malı müşterisine satan, tamamen bağımsız 3’üncü şahıs yani üretici ile tüketici arasındaki aracıdır. Franchisee ise isim hakkını satın aldığı markanın çatısı altında belli bir ürün veya hizmeti, belli standartlar çerçevesinde üreten veya pazarlayan yatırımcıdır. 

Franchisee bayilikten farklı olarak markayı kullanmak için başlangıçta veya franchising sözleşmesi boyunca bir bedel öder. Franchise alan ulusal reklam ve tanıtım kampanyalarına mali olarak katılır. Franchise işletmeler gerek işyerinin görüntü ve dekorasyonu olarak, gerekse işletmecilik prensipleri açısından birbirinin tıpatıp aynısıdır. Franchising sözleşmelerinde bayiliklerin aksine markayı kullanma süresi ve kullanma yetki alanı (yalnız bir mahal ve bölge) yer alır. Franchise ilişkisi, ana şirket-bayilik ilişkisi ile karşılaştırıldığında çok daha hassastır. Bağımlılık ve bağımsızlık kriterleri açısından incelendiğinde her ne kadar franchisee’den kendini bağımsız olarak hissetmesi istense de (ki büyük ölçüde böyledir) bayi ile karşılaştırıldığında bayi çok daha bağımsızdır. Bayi seçiminde bayiinin sahip olduğu dükkan veya işyeri bayiinin mali gücü gibi kriterler önem kazanırken, franchisee seçiminde şahsın kişisel özellikleri ve iş tecrübesi ön plana çıkar. 

Franchising’in Acentelikten Farkı Nedir? 
Franchise şartlarının hiçbiri acentelikte yoktur. Acentelikte, marka ve isim birliği bulunmaz, destek yalnızca mal ve bölge ile sınırlı kalır. Satış veya cirodan bedel ödenmesi de söz konusu değildir. Acentelik ağırlıklı olarak ticari aracılık ve ilgili muamelelerin takibinden oluşur. İki sistem arasındaki farkı daha iyi anlamak için Türk Ticaret Kanunu’nun 116-134 maddelerindeki acentelik tanımına bakmak yararlı olabilir. Bu maddelere göre; “Acente ana şirket hesabına kendi adına ticaret yapar. Ana şirketin Türkiye’de şubesi yoksa, onun adına da yapılabilir. Ana firma adına hak koruma amacı ile hareket eder, dava açar, kendisine dava açılır, para tahsil edemez (özel izin gerekir), mukavele yapamaz (özel izne tabi), piyasa hakkında ana şirkete bilgi verir, alım satım dışında yaptığı hizmetler karşılığını ana şirketten isteyebilir.” 

Sözleşmenin akdi ile ‘Lump Surn Fees’ denilen bir ön ödeme yapılıyor. Ayrıca “Royalty” adında devamlı ve belli dönemler halinde yapılan ödemeler söz konusu. Royalty ödemeleri genellikle brüt ciro üzerinden hesaplanıyor ve cironun bir oranı şeklinde saptanıyor. Nadiren aylık maktu ücretler halinde de belirlenebiliyor. Franchisor verdiği destek hizmetleri için ek ödemeler de isteyebiliyor. Ödemelerin ne şekilde yapılacağı da (nakit, açık hesap, akreditifli ödemeler) sözleşmenin bu başlığı altında düzenleniyor.

Franchising Nedir?

Franchising; bir markanın, ürünün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip tarafın, belirli bir süre için belirlenen koşullar dahilinde işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin bilgi ve destek sağladığı, imtiyaz ve kullanım hakkını diğer bir tarafa verdiği bir iş ilişkilerinin bütünüdür. Sözlük anlamı "imtiyaz" olan Franchise, İngilizce bir kelimedir. Franchising en geniş anlamı ile başarılı bir markanın isim hakkının kullanılmasıdır.

Franchisor (Franchising veren); Sistemin ve markanın haklarına sahip olan ve franchise anlaşması ile bu hakları başka yatırımcılara kullandıran kişi veya kuruluştur. Franchisor, kendisi ve bireysel veya kurumsal Franchisee'lerinden oluşan franchising sisteminin kurucusu ve uzun vadeli koruyucusudur. Franchise veren, sistemin gereği olan araştırma, eğitim, denetim, vb. gibi destekleri üstlenir.

Franchisee (Franchising alan); Belli bir satış-hizmet noktası için sistemin ve markanın haklarını anlaşma ile alarak uygulayan bağımsız yatırımcıdır.

Sözleşme Şartları 


1-Franchisore Ait Yükümlülükler 


* Bu sözleşmenin konusu olan ve franchise tarafından üretilecek marka seç al tekstil ürünlerinin daha sonra ilave edilecek ürünlerin, uygulama ve servis yöntemlerinin öğretilerek, uygulama becerisinin kazandırılması ile sistem usul ve prensipleri doğrultusunda denetleyerek en iyi hizmetin verilmesini sağlamak. 
* İşletmenin yukarıdaki hizmetleri verebilmesi için gerekli demirbaş eşya, donanım ve ekipmanı sağlayarak, iş yerini uygun dizayn etmek. 
* İşçi ücretleri franchisee’ye ait olmak üzere, tüm elemanlara müdür veya çalışanlara bir ay süreli eğitim vermek. 
* Gerektiğinde franchisee’nin ürün bazındaki problemlerine anında çözüm getirmek. 
* Firma gerek duyduğunda özel bilgisayar programı konusunda eğitim vererek, pratik sipariş kabulünü sağlamak. 
* Sisteme ait broşür, fiyat listesi,ürün,demirbaş vs. gibi basılı malzemeyi hazırlayarak, dağıtılmak üzere bedeli karşılığında teslim etmek. 
* Franchisee’in,franchisor’ın ticari itibarını ve müşteri ilişkilerini zedeleyecek, basiretli tüccar anlayışına ters düşecek davranış içinde olması ve bunu sürdürmekte ısrar etmesi halinde, markayı ve diğer franchisee’lerin itibarını koruma açısından sözleşmeyi tek taraflı feshetme hakkına sahip ve yükümlüdür. 


2-Franchisor’e Tanınan Haklar 


* Sistemin kurulup işletmeye alınması ve kuruluş sürecinin başlaması için sözleşme başlangıç tarihinde peşin ve nakit olarak 250.000 TL tahsil edecektir. 
* Standart donanım, işletmeye alma, öğretim ücreti karşılığı olarak toplam tahsil edecek. Bunun 100.000 TL Peşin 100.000 TL mağaza açılışında 100.000 TL side Açılıştan 15 gün sonra Ödemesi yapılacaktır.
* İşletmede, satış fiyatı, hizmet kalitesi, temizlik ve müşteri ilişkilerin istediği her zaman denetleme ve bilgisayar raporu alma hakkına sahiptir. 
* Franchisee’nin günlük satış sisteminden deyil satılan ve verilen siparişlerin ödemeleri her ayın 15 ve 30 unda peşin olarak tehsil edilecektir. Ayın 15 inde ve 30 unda tehsil edilemeyen ödemeler en geç 5 iş gününde ödemesi yapılmalıdır, yapılmaması durumunda ise bu sözleşme fes etme hakkı firmaya sahiptir. Tek taraflı fesih edecektir.

 

3-Franchisee’nin Yükümlülükleri 


* Sözleşme başlangıcından itibaren 3 gün içinde 50.000 TL kuruluş ve işletmeye alma avans bedelini ödemeyi kabul ve taahhüt eder. 
* İsim hakkı, öğretim hizmetleri, beceri aktarımı ile tüm standart kuruluş harcamaları franchisor tarafından (ek listede mevcut harcamalar) yapılacağından sözleşme bedeli olan toplam 150.000 TL franchisor haklarında belirtildiği şekilde ödemeyi kabul ve taahhüt eder. 


* Franchisor’ın iş talimatı, düzeni ve reçeteleri ile genel temizlik kurallarına başka bir yorum katmamak üzere uyacaktır. 
* Franchise, kendisine ait iş yerinde, bizzat bulunup, hizmeti kendi denetiminde sunacaktır. Herhangi bir sebeple işin başında olmaması durumunda, işyerinde varmış gibi kabul edilerek gerekli müeyyide uygulanır, tekrarı halinde sözleşmenin fesih sebebi sayılabilir. 


* Franchisee, kendisine ait işyerinin SSK, maliye, belediye ve benzeri resmi kuruluşlar ile 3.şahıslara ait borç ve yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır. Bundan doğan hiçbir sorumluluk franchisora rucu edemez, yükletilemez. 
* Franchisee her ayın sonu itibariyle, bilgisayar toplu satış raporunu franchisor merkezine teslim etmekle veya satış raporu sunmakla yükümlüdür.


* Franchisee işletmesinin gelişmesi ve franchise sisteminin ortak kimliği ile saygınlığının korunması için azami gayreti göstermelidir. 


* Franchisor’ın verimli yönetimi için, performansı ve mali durumunu belirleyecek işletme bilgilerini verecek, franchisor’ın temsilcilerine işletme kayıtlarını incelemesi konusunda yardımcı olacaktır. 
* Franchisor’a ait sistem, program ve benzer özel bilgi ve belgelerin 3.şahıslara aktarılması konusunda tam gizlilik içinde olacağını kabul ve taahhüt eder. 3.şahıslara franchise hakkının tamamını veya bir kısmını kullandıramaz. Malzeme, sistem hakkında bilgi ve belge verdiğinin tespiti halinde 50.000 dolar tazminat ödemeyi peşinen kabul ve taahhüt eder. 4-Franchasee’ye Tanınan Haklar 


* Franchisor’ın tescilli marka ve logosunu sözleşmede belirtilen adreste kullanma. 
* Marka ile ilgili afiş, tabela ve reklâm vasıtalarını bulunduğu işyerinde kullanma. 
* Bölgesinin ihtiyacı olan broşür, peçete, kutu vb. basılı malzeme adedini merkeze bildirerek bedeli karşılığı alarak, dağıtmak. 
* Bu sözleşme tarihinde, yeni ürünlerin çıkması halinde talep etmek franchisor ile aynı kalitede satmak.
* Franchise hakkını, yalnızca sözleşmede yazılı tesiste kullanabilir. 

5- Genel Şartlar 


* Franchisor’ın belirlediği ve onayladığı kaynaklar, mal alımında birinci tercih olarak değerlendirilecektir. 
* Franchise alan, işletmesinde bizzat bulunarak, hizmeti devamlı denetlemek zorundadır. 
* İşbu sözleşme franchısor’ın muvafakatı olmadan 3. şahıslara devir ve temlik edilemez. Sözleşmeden doğan haklar kullandırılamaz. 
* Yatırım için gerekli standart harcamalar ekte belirtilmiştir. Yer durumunun gerektirdiği ilave harcamalar iş bitimini takip eden 3 gün içinde franchisor’a ödenecektir. Ödeme tamamlanmadan işletme açılamaz.

* Anlaşmanın yenilenmesi; her hangi bir nedenle feshedilmezse 5 yıl sonunda tarafların 30 gün içinde isteklerini yazılı olarak bildirmeleri ile 2 yıl süre ile yenilenir. 
* Anlaşmanın feshi; işbu sözleşmedeki yükümlülüklere uyulmaması yerine getirilmemesi veya yapılan ihtara rağmen 3 gün içinde önlem alınmaması halinde sözleşme franchisor tarafından tek taraflı olarak feshedilir. 
* Sözleşmenin feshi halinde; sözleşmenin bitim tarihine kadar olan yüzde 4’lük franchisor hakkı, daha önce tahsil edilmiş en yüksek aylık üzerinden kalan süre için hesaplanarak tahsil edilir. 
* Sözleşmesi feshedilen işyerinden; tabela, afiş, broşür ve benzeri franchisor’a ait markayı taşıyan tüm malzeme bedelsiz olarak alınır. Aynı işyerinde hiçbir şekil ve markada tekstil ürünü satılamaz, imal edilemez, bu maddenin ihlali halinde franchise alan günlük 500 dolar tazminat ödemeyi kabul ve taahhüt eder. 
* Franchise işbu sözleşmenin herhangi bir sebeple feshi veya yenilenmemesi halinde, marka seç al hiçbir ürünü imal edemez, satamaz, sattıramaz, bu şartı işin başında kabul ve taahhüt eder. Bu maddenin ihlal edilmesi halinde 50.000 dolar tazminat ödemeyi hiçbir ihtara gerek kalmaksızın kabul ve taahhüt eder. 
* Sözleşmenin feshi halinde, broşürlerde belirtilen sipariş telefonları 3.şahıslara satılamaz kullandırılamaz, franchısor’a devir edilir veya 3 ay süre ile kapatılır. İşbu sözleşme 3 sahifeden ibaret olup, taraflarca imzalanmadan 1 hafta önce okunmuş ve gününde imzalanmıştır. Sözleşmeden doğan ihtilaflarda T.C. ticaret mahkemeleri yetkili kılınmıştır.

6- Franchise sisteminde Marka Seç Al tarafından belirlenen ürünlerden başka ürün satamaz, sattıramaz ve teşvik edemez. Sadece adresi belli olan ve anlaşması yapılan yerde satışını Marka Seç Al’ın belirttiği kurallar dahilinde satmalıdır.

7- Franchise alan ve kullanmaya başlayan firmalar web sitesi açacaklar ise bağlantılı, ekli olarak açılacaktır. (Örneğin; www.vondawear.com ) gibi ekle açabilir ve satışını yapabilirler. Sosyal medya takiplerinide bu isim altında yapmalılardır.

8- Şirket açılışını ve ismini franchise açılışı ile birlikte bilgilendirme ve anlatımı açıklamalı şekilde yapılacaktır.

VONDA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Bu Örnek Bir Tablodur Günün Şartlarına Göre Değişiklikler yapılarak tekrardan Sunum Yapılabilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sizlere en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Kvkk sözleşmesini inceleyebilirsiniz.